Řecko stávkuje: Desetitisíce lidí vyšly do ulic, házely zápalné bomby a kameny

Autor: ČTK, sou - 
4. 2. 2016
14:05

Řecko ve čtvrtek ochromila 24hodinová stávka na protest proti chystané reformě v oblasti sociálního zabezpečení, kterou požadují mezinárodní věřitelé. Při protestech v centru Atén vypukly střety mezi policií a mladými demonstranty, kteří házeli zápalné bomby a kameny. Policisté proti nim použili slzný plyn, uvedla agentura Reuters. Zatím nebyl nikdo zraněn ani zadržen.

Kvůli stávce byly zrušeny vnitrostátní lety, zastavily se i trajekty a veřejná doprava, byly uzavřeny školy, soudy i lékárny a v nemocnicích zůstal jen nezbytný personál pro nouzové případy, popsala agentura AP.

Pochodu v centru Atén se zúčastnilo asi 20 tisíc stoupenců odborů, dalších 10 tisíc osob včetně okolo tisícovky právníků se účastnilo jiných demonstrací. Do ulic vyšel široký okruh lidí – od lékařů přes umělce až po majitele pohřebních ústavů. „Když nebudeme reagovat, tak nás naprosto zničí,“ citovala agentura AP majitele jednoho z pohřebních ústavů. Demonstranti mají v plánu pochodovat k budově řeckého parlamentu, na bezpečnost dohlížejí desítky policistů.

Většinu Řeků nyní sjednocuje odpor k reformě, která se má dotknout aktivního obyvatelstva, jež si má připlácet na sociální pojištění a přitom očekávat nižší penze. Demonstrace byly v plánu i v Soluni a v dalších řeckých městech.

Kroky vlády, konkrétně snaha podstatně snížit dotace do zemědělství, znepokojují i farmáře. Zemědělci tvoří tradičně voličskou základnu opoziční konzervativní Nové demokracie. Členové levicové vlády se nechali slyšet, že farmáři všeobecně dotací spíše zneužívají na úkor ostatní společnosti. 

„Nemůžeme žít, nemůžeme přežít s tím, co po nás vláda žádá,“ uvedl jeden z farmářů, který spolu se stovkami dalších v posledních dvou týdnech na protest proti politice Tsiprasovy vlády blokoval silnice.

Doporučujeme
gemino ( 4. února 2016 21:55 )

Lenže, Cyrilko, ty vůbec nechápeš, že zatímco u nás rozkrádají veřejné finance politici a jejich spřátelené či jimi vlastněné firmy, jako Agrofert, v Řecku si to prožrali a rozkradli Řeci/občané sami. Ty neokradl stát, jako u nás, ale Řekové doplácejí na svoji vlastní lenost a rozežranost. Namísto, aby chránili Evropu, která jejich luxusní bezpracné životy financuje, posílají do ní imigranty, aby jí zlikvidovali. Tak řečeno, ti tupci líní si pod sebou řežou větev, na které sedí.

tgbg ( 4. února 2016 18:27 )

Řekové stávkují za socializmus za cizí peníze.

meverickx ( 4. února 2016 17:51 )

Každý Řek je ve stávkové pohotovosti už od narození,.,. Vyloučit je z Eurozony a nechat je tam at si poradí sami .,,.,. Pokud by se Řecko vyloučilo ze Schengenu ,tak by jim tam všichni muslimáci co se valí na Evropu zůstali a mohli by v sobě znovuobjevit válečnícké pudy ze starověku a nějak se s těmi muslimáky popasovat ,.,.

honzazchaloupky ( 4. února 2016 17:16 )

at se třeba p serou hlavně at nežebrají o dotace

salto ( 4. února 2016 15:21 )

Celá léta si podvodně debužírovali na úkor Evropy a najednou nemohou vyžít. To jim podvodníkům nedošlo, že jednou budou muset platit účty?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa