Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Polsko obnoví vyšetřování tragédie ve Smolensku. Podezírá Rusko z atentátu

Autor: ČTK - 
3. února 2016
18:44

Nová polská konzervativní vláda se rozhodla obnovit vyšetřování letecké katastrofy, při které v roce 2010 v ruském Smolensku zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński. Oznámilo to ve středu polské ministerstvo obrany. Ve Varšavě kvůli tomu ve čtvrtek vznikne nová vyšetřovací komise. Krok vlády nejspíš obnoví napětí mezi Varšavou a Moskvou.

Ministr obrany Antoni Macierewicz je podle agentury AFP hlavním zastáncem teze, že za zřícení polského letounu a smrt téměř stovky vysokých politických a vojenských představitelů Polska může „ruský atentát“. Polští vyšetřovatelé za minulé vlády loni předložili veřejnosti zprávu, podle níž katastrofu zavinili polští piloti s přispěním ruských dispečerů.

Prokuratura loni také zveřejnila záznam rozhovorů v pilotní kabině. Vyplývá z něj, že piloti byli pod tlakem činitelů z prezidentova doprovodu, kteří byli v kabině a kteří se posádku snažili přimět k přistání navzdory mlze na letišti. Tehdejší konzervativní opozice však nadále trvala na podezření, že neštěstí bylo důsledkem spiknutí a že šlo o atentát.

Obnovit vyšetřování a zjistit pravdu loni v předvolební kampani sliboval bratr zesnulého prezidenta Jaroslaw Kaczyński, jehož konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) nakonec v listopadu vyhrála parlamentní volby. „Od katastrofy uplynulo šest let a my stále neznáme viníky,“ řekla ve středu mluvčí PiS Beata Mazureková.

Rusko-polské napětí

Názor na příčiny neštěstí v Rusku obyvatele Polska rozděluje. Nejhorší katastrofa v novodobé polské historii ale hlavně prohloubila trauma v polsko-ruských vztazích. Polský vládní letoun 10. dubna 2010 přepravoval prezidentský pár a další členy polské elity do Smolensku. Polská delegace měla v nedaleké Katyni uctít památku tisíců zajatých polských důstojníků, které za druhé světové války postřílela sovětská tajná policie jako potenciální odpůrce nastolení komunistických pořádků v Polsku.

Spekulace o atentátu a napětí mezi oběma zeměmi umocňuje to, že Rusko dosud odmítá vrátit Polsku trosky havarovaného polského prezidentského letounu. Rusové to zdůvodňují tím, že nehodu ještě vyšetřují.

eliska963852 ( 3. února 2016 21:50 )

Porušuješ zákon, ty rasistická špíno.

flesch2z ( 3. února 2016 21:49 )

Zamysli se co píšeš, tohle jsi přehnal.

lipno ( 3. února 2016 21:02 )

Právě armádní generál dokazoval pilotům, že přistání není žádný problém. Poláci tvrdí, že de piloti modlili, jenže křičeli *** mať a proto je to nesrozumitelné. Tu fantasmagorii šíří Marta Kaczynská a pochopitelně i tgbg

anka ( 3. února 2016 20:55 )

Polakum se nedivim, Putin lze kudy chodi a nidko mu dneska neveri ani nos mezi usima - krome Rusu, ktere ma diky sve mistrovske propagande pod palcem.

flesch2z ( 3. února 2016 19:35 )

Pro Poláky je každá tragédie chléb vezdejší, v Katyňské tragédii se vrtají do dnes. Potřebují si zase dokázat, že Rus má neustále zájem jim škodit. Stejně nic nového nezjistí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud