Nová planeta v naší sluneční soustavě? Vědci možná učinili velký objev

Ilustrační snímek
Autor: ČTK - 
20. 1. 2016
23:59

Dvojice amerických vědců se domnívá, že našla novou, devátou planetu naší sluneční soustavy. Kolem Slunce prý těleso obíhá ve vzdálenosti dvacetkrát větší než Neptun, dosavadní oficiálně poslední planeta soustavy. Konstantin Batygin a Mike Brown z Kalifornského technologického institutu dnes oznámili, že mají indicie o existenci vesmírného tělesa, které má zhruba desetinásobek hmotnosti naší Země a je 500krát těžší než Pluto. Své poznatky zveřejnili v odborném časopise Astronomical Journal.

Nová planeta Devět, jak zní její pracovní název, by mohla v pozici deváté planety sluneční soustavy nahradit Pluto, které bylo vyřazeno z kategorie planet v roce 2006 na astronomickém kongresu v Praze. Nyní je řazeno mezi trpasličí planety, které obíhají Slunce za dráhou Neptuna.

Údajná nová planeta je od Slunce tak daleko, že k jeho jednomu oběhnutí prý potřebuje 10 000 až 20 000 let.

„Poprvé za více než 150 let máme nevyvratitelné důkazy, že dosavadní poznání naší sluneční soustavy je neúplné,“ řekl Batygin.

Oba vědci ale „svou“ planetu ještě neviděli. Své poznatky dosud opírají výlučně o matematické modely a počítačové simulace. Podle nich ale není sporu o tom, že jde o planetu. Brown dokonce planetu Devět označil za „nejplanetovější ze všech planet v celé sluneční soustavě“.

Doporučujeme
djaba ( 21. ledna 2016 14:34 )

 A že všechny významné objevy přicházejí od zlých imperialistů .

keep.smiling ( 21. ledna 2016 10:14 )

máš pravdu (i když obě na tomto článku píšeme o něčem jiném) , ta ženská obřízka je to nejhorší, co může ženu potkat. Je to barbarské, svi.ňské. S podivem, že se to děje ještě i v tomto století, kdy věda, pokrok jsou na dobré úrovni. jenže oni jsou a zůstanou stále barbaři, ať se to týká obřízky ženské, nebo hygieny, vzdělání, přístupu k lidem, výchově a mnoha jiných věcí. * JO, MŮŽEME SI ZDE UDĚLAT TAKOVÉ DEBATUJÍCÍ FÓRUM (jako někde v H. parku) O VŠEM, MÁŠ RECHT, NICKU MRDLAFKO

mrdlafka ( 21. ledna 2016 07:49 )

Ženská obřízka je označení pro radikální primitivní amputaci vnější části ženských pohlavních orgánů, kterou podstupují nezletilé dívky z donucení. Je to velmi barbarská technika, která, dle Koránu, zajišťuje čistotu dívky. Tato praktika může znít pro západního člověka jako velmi barbarská, v islámské kultuře ovšem patří mezi kulturní zvyky. Zde je nutné zdůraznit, že je obrovský rozdíl mezi mužskou a ženskou obřízkou. Zatímco u mužů znamená obřízka pouze kosmetickou úpravu (často zdravotně přínosnou), v případě ženské obřízky zbavují ženy klitorisu, což znamená v podstatě, že žena přijde o radost ze sexuálního spojení. Milování tedy přestává být pro ženu potěšením a je pouze nástrojem pro plození dětí.

byvalyvoliccssd4 ( 21. ledna 2016 07:30 )

Tam bude pěkná kosa...

keep.smiling ( 21. ledna 2016 05:49 )

 zajímavé, sem diskuzi redakce povolí, ačkoli je zřejmé, že není moc o čem, nebo s kým, protože ti, co se o vesmír zajímají, nebo mnohé vědí, rozhodně nebudou diskutovat zde na bulvárním plátku * spíš by lidé přivítali diskuzi ke článku o té Ekatěrině, která si před 3 lety vzala muslima ze Sýrie a přihlásila se, protože ráda vaří, do soutěže "prostřeno". jenže to se lidé k tomu vyjadřovat nesmí. Škoda. Já bych se jí totiž moc ráda zeptala, zda se jí od té doby, co se stala muslimkou, její vlasy staly snad sexy, když je zahaluje, jestli délkou, barvou, nebo čím? Pokud mi je známo, tak většina mužů se dívá spíše ženě do očí, na ústa, rysy tváře... No a také, když už si vzala toho muslima, jestli přestala věřit v Boha křesťanského a obratem změnila na "božkost" názor, a věří, že tam někde nahoře na ni čučí Mohamedám či kdo...a taky, proč musí u modlitby klečet, zdali pak je lépe slyšena či vyslyšena? A taky by mě zajímalo, zda opravdu věří, tahle Ruska muslimácká, že tam nahoře, někde ve vesmíru - možná na té nové planetě objevené, jak o ní píše tento článek - je ten vousáč mohamedánskej, ten jejich prorok, co vše sleduje? * a tak začla žít ne podle křesťanských pravidel (desatera), ale podle koránu hned po ránu...a je to s podivem, ve 21. století takhle něčemu poklonkovat. Mít víru jako nějakou berličku k čemu?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud