Francouzi vyslali buldozery na uprchlický tábor! Migranti se ale stěhovat nechtějí

Autor: lm, ČTK - 
13. 1. 2016
11:28

Francouzi vystavěli pro migranty v Calais obytné tábory za miliony korun a hodlají srovnat se zemí nechvalně proslulou džungli v Calais. Migranti se ale stěhovat nechtějí a tábory označili za „vězení“. Úřady jim daly dva dny na vystěhování. Pak začne demolice!

Dva dny na vystěhování mají migranti ve francouzském Calais, kteří si u města postavili rozsáhlé stanové městečko. Policisté jim začali rozdávat příkazy k vystěhování. Úřady totiž mají v plánu srovnat se zemí asi třetinu tábora.

Francouzi nechali za zhruba pět milionů eur (asi 135 milionů korun) vystavět obytné buňky vyrobené z lodních kontejnerů. Nové buňky jsou vybaveny palandami i topením a mají okna. Jsou ale bez tekoucí vody nebo bez sanitárních zařízení. Toalety a sprchy však budou mít lidé ubytovaní v buňkách k dispozici v objektu, který byl dosud vyhrazen ženám a dětem. Pro migranty živořící ve stanech, pod plastovými plachtami nebo v narychlo postavených chatrčích by to měl být krok k lepšímu. Běženci ale přestěhování odmítají!

Podle dobrovolníků, kteří migrantům v Calais pomáhají, jim tábor připadá jako „vězení“. „Rozhodli jsme se, že zůstaneme tady a budeme pokojně vzdorovat plánu vlády na zničení našich domovů. Snažně prosíme francouzské úřady a mezinárodní komunity, aby nás pochopily a respektovaly naše základní lidská práva,“ stojí ve vyjádření, které poskytli vůdci této komunity.

Policisté asi dvěma tisícům migrantů rozdali příkazy k vystěhování s tím, že mají čas do středy. „Mezi nimi je 300 žen a 60 dětí,“ uvedla charita HelpRefugees UK, která se migrantům snaží pomoci. „Uprchlíci neodmítají nový tábor, ale tento tábor může pojmout pouze 55 uprchlíků za den a to momentálně nestačí,“ vysvětlila organizace s tím, že tímto tempem se stihne do středy přestěhovat jen asi dvě stě migrantů.

Nežádají o azyl, chtějí do Velké Británie

Už několik let migranti doufají, že se z Calais dostanou ilegálně do Británie na nákladních automobilech nebo vlakem skrze Eurotunel. Někteří za riskantní cestu přes Lamanšský průliv zaplatí životem.

Mnozí uprchlíci věří, že v Británii budou mít snadnější podmínky, protože tam mají příbuzné nebo hovoří jen anglicky. Proto ve Francii nežádají o azyl, i když by podle francouzského ministerstva vnitra měli vekou šanci na jeho získání.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

jana999 ( 14. ledna 2016 09:10 )

já nevím co se s nima párají, o azyl nežádají británie je nechce, tak šup s nima na lod a zpátky odkud přišli bylo by to levnější než si s nima zasvinit zem

marie60 ( 13. ledna 2016 15:02 )

Domov mají přece jinde a ne ve Francii.Měli by poslouchat, co se od nich žádá a ne aby takhle trucovali.S nima to budou mít francouzi ještě těžké a ne jen francouzi.

sores ( 13. ledna 2016 13:14 )

Bohužel těch už se Evropa nezbaví! Jak řekl velmi známý politik, nastala 3 světová válka i bez Hitlera! Bude se to zhoršovat až natolik že bude zničená celá planeta, zbraně k tomu existují. Už aby to bylo, lidstvo je čím dál odpornější.

flesch2z ( 13. ledna 2016 12:24 )

Takhle na ně, správně. Na tu Merkelالشباب u nás taky dojde.

tbgb ( 13. ledna 2016 12:13 )

Kdyby se něco podobného mělo stát u nás,tak se ozvou všechny organizace na ochranů práv,že jsme rasisti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa