Británie může za dvacet let kralovat ekonomice. Pád Německa zdrží uprchlíci
Británie by do třicátých let tohoto století mohla ekonomicky převálcovat Německo. Podle serveru Lidovky.cz to uvádí poslední zpráva londýnského Centra pro ekonomiku, byznys a výzkum (CEBR). Její hrubý domácí produkt by se podle odhadů mohl blížit pěti bilionům dolarů. Tento závěr je šokující i pro analytiky, kteří byli doteď přesvědčeni, že Němci dokázali mnohem lépe než Britové čelit poslední hospodářské krizi. Zatímco Německo těžilo ze silné průmyslové základny, přílišná britská orientace na finanční a další služby byla terčem mnoha pochybností.
CEBR ve své analýze z konce minulého roku uvedl, že se hnacím motorem Británie stane rozvíjející se odvětví softwaru a IT aplikací. Naopak Německo bude doplácet na stárnutí populace a na slabost eurozóny. „Německo bude nuceno stále více pomáhat zbytku EU, pokud má euro přežít,“ uvádějí výzkumníci CEBR ve svých závěrech. Podobný závěr předpovídají i výzkumníci z Centra pro mezinárodní rozvoj (CID) Harvardovy univerzity. Podle nich britská ekonomika v příštích deseti letech poroste o 3,2 % ročně a ta německá pouze o 0,35 %.
Kdo by si myslel, že Německu přitíží momentální migrační krize, bude na omylu. Díky uprchlíkům, hlavně těm ze Sýrie, německá populace vzroste zhruba o 1,5 milionu lidí. Británii tak bude trvat předstižení našeho souseda o něco déle. Nebude to tak už v roce 2030, ale až o pár let později. Podle analytiků CEBR uprchlická vlna omezí v Německu růst mezd a zmírní nedostatek pracovních sil. Na druhou stranu slabinou Spojeného království by mohla být snaha omezovat příliv pracovních sil ze zahraničí.
Británie předstihne Německo i v počtu obyvatel
I přesto je prý jen otázkou času, kdy Británie předstihne Německo i v počtu obyvatel. Podle projekcí Eurostatu klesne počet obyvatel u našich sousedů do roku 2060 ze současných 81 milionů na 71 milionů. Ostrovní království se pak stane nejlidnatější zemí EU, počet Britů stoupne z 64 na 80 milionů. Pokud by se tyto předpovědi potvrdily, tak by se Britové vrátili do doby jejich někdejšího globálního impéria. Už v roce 2014 ostatně znovu předstihli Francii. Britové by se dokonce na určitý omezený čas mohli stát čtvrtou nejsilnější ekonomikou světa.
CEBR ale také nachází poměrně hodně rizik, která mohou jejich analýzu postavit „na hlavu“. Jsou mezi nimi například slabý export Spojeného království nebo nevyváženost jeho ekonomiky. Největší nejistotou je pak hrozba odtrhnutí Skotska, případně i Severního Irska, od zbytku Británie, což by prý znamenalo vystoupení ostrovního království z EU a jeho zahledění do sebe, které by vedlo ke ztrátě jeho současné velké výhody – kulturní rozmanitosti.
Je hloupost předpovídat cokoli jinýho,než počasí.