„Bombové prázdniny“: Tisícovka škol uzavřena, v Los Angeles hrozí útok

Autor: ČTK - 
15. prosince 2015
22:00

Město Los Angeles dnes uzavřelo všech téměř tisíc veřejných školy kvůli hrozbě bombového útoku a nyní je prohledává policie. Podle úřadů jde přinejmenším v Kalifornii o první bezpečnostní akci v podobném měřítku podniknutou s ohledem na nedávný útok v nedalekém San Bernardinu. Nejmenovaní zástupci federálních úřadů ale agentuře Reuters sdělili, že šlo s nejvyšší pravděpodobností o planý poplach. Zcela opačný přístup k obdobné výhrůžce zvolily dnes úřady v New Yorku, kde navzdory hrozbě zůstaly školy otevřené. Podle zástupců newyorské policie reagovalo Los Angeles na výhrůžný vzkaz přehnaně.

Zhruba tisícovku škol v širší oblasti druhého největšího amerického města navštěvuje přes půl milionu studentů. Jeden z členů losangeleské školské rady obdržel podle agentury AP elektronickou cestou hrozbu, jejíž reálnost úřady prověřují. Podle mluvčí úřadu Shannon Haberové přišel e-mail z počítače s takzvanou IP adresou registrovanou v německém Frankfurtu. 

„Je to zřídka vídaná hrozba... Netýká se jedné, dvou ani třech škol, ale mnoha škol,“ uvedl manažer Ramon Cortines zodpovědný za bezpečnost škol, který se po vyhodnocení situace raději rozhodl pro uzavření všech veřejných vzdělávacích zařízení všech stupňů. Rozhodnutí konzultoval s místní policií v Los Angeles, nikoli však s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). 

Bombou hrozili i v New Yorku 

Newyorské školy, kterých je ještě o téměř 700 více než v kalifornském velkoměstě, obdržely podle úřadů zřejmě zcela totožnou hrozbu, avšak vyhodnotily ji jako nedůvěryhodnou. „Na té výhrůžce nebylo nic uvěřitelného. Zněla velmi neohrabaně,“ prohlásil starosta Bill de Blasio, který ujistil všechny rodiče, že ve školách nehrozí žádné nebezpečí. 

Newyorská policie si neodpustila kritickou poznámku na adresu kalifornských kolegů, kteří prý zareagovali přehnaně. „Los Angeles má obrovské množství škol. Narušit denní program půlmilionu školáků, jejich rodičů... na základě anonymního emailu... to pokládám jednoznačně za přehnané,“ řekl newyorský policejní komisař William Bratton. 

Starosta Los Angeles i tamní policejní šéf Cortinesovo rozhodnutí hájili s tím, že bezpečnost má i s ohledem na nedávné útoky v Paříži a San Bernardinu prioritu.

O celé záležitosti byl informován i prezident Barack Obama, který podle svého mluvčího Joshe Earnesta nechtěl soudit, zda bylo správné rozhodnutí těch či oněch úřadů. Policie se podle listu Los Angeles Times rozhodla prohlédnout všech více než 900 škol a řadu dalších speciálních vzdělávacích center zahrnutých do systému okresu Los Angeles.

„Dnes potřebujeme spolupráci celého Los Angeles. Potřebujeme, aby rodiny a sousedé spolupracovali s našimi školami a zaměstnanci, abychom si byli jisti, že jsou školy bezpečné,“ řekl na tiskové konferenci předseda školské rady Steve Zimmer. Nařízení se týká více než 640.000 žáků a studentů a více než 30.000 zaměstnanců, z nichž někteří byli už ve školách, když se ráno (odpoledne SEČ) dozvěděli o mimořádné události.

Policie stojí před téměř nemožným úkolem

Školy informovaly rodiče prostřednictvím automatického hlasového vzkazu. Zvláště rodiče malých dětí měli podle AP obavy, jak jim důvod mimořádného volna vysvětlí a zda se nebudou v dalších dnech bát chodit do školy.

Hrozba přišla dva týdny poté, co v sotva 100 kilometrů vzdáleném San Bernardinu postřílela manželská dvojice inspirovaná radikálním islámem 14 lidí a dalších 21 zranila. Podle Cortinese tento útok přímo přispěl k jeho bezprecedentnímu rozhodnutí. Američané se podle průzkumů v současnosti obávají možné teroristické hrozby více než v minulých letech.

Podle expertů oslovených CNN stojí policie před téměř nemožným úkolem. Ve výhrůžce se prý přímo mluvilo o školních batozích či skříňkách, kam si děti ukládají své věci. Prohledat je ve všech školách v Los Angeles a dvou desítkách menších měst, které do místního školského systému patří, je během jediného dne i při nasazení všech pyrotechniků v Kalifornii nemožné, soudí znalci.

rumungro ( 17. prosince 2015 23:20 )

USA zaseli vítr a EU slízí bouři.Zdá se,že jim tam taky začíná úroda.

gabreta ( 15. prosince 2015 17:34 )

Že by jim ti hodní, začali zlobit? Tak to jim to tam Amíci brzo "demokraticky" vysvětí!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud