Bývalý prezident Walesa: Na exagenta KGB Putina pozor, Rusko ale potřebuje pomoct

Autor: mb - 
11. prosince 2015
05:00

Rusko je desítky let za Evropou, Rusku je třeba „pomoct“ s demokracií a proti prezidentu Putinovi (63) by měla EU zaujmout tvrdý postoj. Přesně to si myslí polský exprezident Lech Wałęsa (72), symbol odporu proti komunismu a zakladatel odborů Solidarita, který poskytl rozhovor švýcarskému deníku Le Temps.

„Rusko je z nějakého důvodu nejméně třicet let za Evropou. Oni opravdu nevěří v demokracii. Musíme najít způsob, jak Rusům pomoct prodělat stejnou změnu, kterou jsme zažili my. Pokud budeme jednotní, Rusko postrčíme správným směrem. Musíme být nekompromisní, ale nesmíme použít sílu,“ prohlásil Lech Wałęsa, bývalý polský prezident a nositel Nobelovy ceny za mír.

Bývalý polský exprezident také zhodnotil současného ruského prezidenta Vladimira Putina: „Znám dva různé Putiny. Jeden, který drží Rusko pevně v rukou, protože jinak by 80 národností, které tvoří národ Ruska, mohlo chtít nezávislost. Vládne Rusku, ale také ho reformuje. To je Putin, kterému bychom měli věřit. Pak je tu ale jiný Putin, bývalý agent KGB, který říká »pokud se stanu silnějším, ovládnu své bývalé území«. Před takovým Putinem se musíme mít na pozoru.“ Lech Wałęsa tak narážel na sjednocení Krymského poloostrova s Ruskem poté, co v referendu skoro 97 procent obyvatel hlasovalo pro návrat do Ruska. Kyjev i Západ ovšem mluví o anexi, na poloostrově totiž zasahovaly ruské jednotky v neoznačených uniformách.

Západ a Rusko měly relativně dobré vztahy při vládě prezidenta Borise Jelcina (†76), jenž byl vnímán jako demokrat. Po nástupu Vladimira Putina docházelo k postupnému ochlazování, k radikálnímu zhoršení došlo ale právě až po ukrajinské krizi. Podpora Putina mezi Rusy je velmi vysoká, pohybuje se kolem 80 procent. Roky Jelcinovy vlády jsou v Rusku vnímány jako období chaosu, chudoby a vysoké kriminality.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

rumungro ( 11. prosince 2015 11:13 )

Dela z Rusu nesvepravny volice.

.balika ( 11. prosince 2015 10:05 )

Mrkněte - to ČT vysílat určitě nebude https://www.youtube.com/watch?v=a7xqwm_c1_k++++++++++++++++++

lipno ( 11. prosince 2015 10:04 )

Jak můžeš o člověku který byl agentem SB (obdoba St tohle říct! Krycí jméno Bolek

.balika ( 11. prosince 2015 09:27 )

Hejvl, Walesa a Jelcin, tito nastrčení věčně ožralí všiváci to za potlesku pitomečků celé prodali ...

deratizater ( 11. prosince 2015 07:45 )

Klasické neomalené vměšování do vnitřních zaležitostí cizích států.Putina volila drtiva většina Rusů v přímých volbách a má silný mandát.Walesa byl stejný všivák jako Havel oba spolupracovali s bezpečnostními službami a pak se pasovali do role vůdců komediantských revolucí po kterých zaprodali své země cizímu kapitálu.Jsme tak hloupí že si kupujeme tisíckrát předraženou kohoutkovou vodu od cizích firem které tady pozvali zhovadilí političtí privatizátoři údajně jako strategické partnery.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud