Na jeho měnu jsou krátké všechny banky. Unikl tvůrce bitcoinu policii?

Autor: kle, ČTK - 
9. 12. 2015
21:45

Dům muže, který je podle časopisu Wired pravděpodobně zakladatelem internetové měny bitcoin, „čistila“ australská policie. O prohlídce informoval svědek agentury Reuters. Totožnost tvůrce měny je přitom od jejího začátku v roce 2009 záhadou.

Měna bitcoin vznikla před šesti lety. Autor je znám pouze jako Satoši Nakamoto, toto jméno je však všeobecně považováno za pseudonym. Podle magazínu Wired se za tímto pseudonymem zřejmě ukrývá Craig Steven Wright. Na toto jméno je dům na severu Sydney podle australského voličského seznamu registrován.

Do domu ve středu ráno vstoupila zhruba desítka policistů a začala jej „čistit“, sdělil reportéru agentury Reuters jeden z policistů. Podle deníku The Guardian byl však dům jediný z celé ulice, který měl na ulici postavenou popelnici, a to šest dní po vyvážení odpadků. Také schránka na dopisy byla plná, což naznačuje, že dům byl v poslední době prázdný.

Vlastník nemovitosti Garry Hayres řekl listu, že Wright a jeho manželka Ramona si dům pronajali v listopadu 2012. „Krásná dáma,“ zhodnotil paní Wrightovou. S majitelem se prý osobně nikdy nesetkal. Údajně však hlásil, že se i s ženou budou stěhovat do Londýna.

Kdo je „pan záhadný“?

Časopis Wired a internetová stránka Gizmodo několik hodin před razií zveřejnily výsledky svého zkoumání, podle kterých je údajný australský akademik Wright pravděpodobně záhadným tvůrcem bitcoinu.

Policie v prohlášení uvedla, že přítomnost policistů na pozemku pana Wrighta a nedávné zprávy o bitcoinech spolu nesouvisí.

Bitcoiny děsí vlády i banky

Měna bitcoin je navržena tak, aby ji nemohly ovlivňovat vlády ani centrální banky. Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Kurz bitcoinu je však vysoce nestabilní a podléhá extrémním výkyvům. Důvodem je i to, že bitcoin není všeobecně uznávanou a přijímanou měnou, pohyby jeho hodnoty ukazují, že je považován spíše za vysoce spekulativní investici.

Kritici měny bitcoin často upozorňují na její zneužitelnost pro praní špinavých peněz.

Podívejte se na zákrok australské policie:

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa