Putin u Asada rozšiřuje arzenál. V Sýrii prý staví další leteckou základnu

Autor: mb - 
4. prosince 2015
19:50

Rusko vedené prezidentem Vladimirem Putinem staví další leteckou základnu v Sýrii, tedy válkou zmítané zemi prezidenta Bašára Asada. Tvrdí to aspoň organizace Syrská observatoř pro lidská práva. Letadla z nově zřízené letecké základny mají pomoct ofenzivě syrských vládních vojsk v okolí Palmýry a al-Qaryataynu.

Práce už prý začaly, rozšiřuje se základna al-Šajrat. Ruští vojáci ji opevňují a zároveň upravují přistávací plochy pro letadla. Základna se nachází zhruba 40 kilometrů jihovýchodně od města Homs.

Rusko začalo bombardovat pozice islamistů koncem září a doposud se většinou omezovalo na severní části Sýrie. Letadla vzlétala ze základny poblíž města Latakija, které se nachází na severozápadním pobřeží Sýrie. Základna v al-Šajrat by usnadnila letecké údery v centrální části Sýrie, kde také řádí jednotky Islámského státu.

Ruské ministerstvo obrany informace zatím zprávu nekomentovalo, ale poté, co turecká stíhačka sestřelila ruské letadlo, Moskva své vojenské aktivity v Sýrii ještě zesílila. Okamžitě po incidentu dopravila do země vysoce účinný protiletadlový systém S-400 a Putin ve čtvrtek prohlásil, že Turci „budou litovat toho, co udělali“.

Západ a Turecko tvrdí, že se u hranic pohybovali turkmenští rebelové. Rusko prý navíc útočí na opozici syrského prezidenta Asada (50) a nejen islamisty. Moskva takový pohled odmítá a tvrdí, že mezi teroristy nečiní rozdílu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud