Odstřelovači, hordy policistů: Loučení s exkancléřem Schmidtem připomínalo razii

Autor: ČTK - 
23. listopadu 2015
14:25

Německo se v pondělí rozloučilo s bývalým kancléřem Helmutem Schmidtem, který zemřel 10. listopadu ve věku 96 let. Kancléřka Angela Merkelová ho při smutečním ceremoniálu v hamburském kostele svatého Michala označila za výjimečného státníka, který bude Německu i světu chybět. Připomněla i jeho nesmiřitelný postoj v boji proti levicovým teroristům v 70. letech, dala ho do souvislosti s nedávnými atentáty v Paříži.

„Helmut Schmidt nám bude všem chybět. Jeho smrt po sobě zanechala mezeru v politickém i v publicistickém světě,“ řekla Merkelová před zhruba 1800 smutečními hosty, mezi nimiž byli všichni členové německé vlády, prezident Joachim Gauck i jeho předchůdci Christian Wulff a Horst Köhler. Na státní pohřeb dorazili také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing či bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger.

„Helmut Schmidt byl zapálený pro demokracii a pro její hodnoty,“ řekla Merkelová. „Když byl přesvědčen, že je třeba udělat něco důležitého, udělal to a nebál se následků. Byl připraven zaplatit i tu nejvyšší cenu,“ uvedla.

Boj proti terorismu tehdy a dnes

Kancléřka vyzdvihla Schmidtovy zásluhy o vytvoření společné evropské měny i o založení skupiny ekonomicky silných zemí G7. Zároveň připomněla i boj bývalého kancléře proti teroristické organizaci Frakce rudé armády (RAF), která prováděla v Německu teroristické útoky. Boj proti terorismu dala do souvislosti se současnou bezpečnostní situací v Evropě.

„Dnes, když se loučíme s Helmutem Schmidtem, znovu čelíme hrozným atentátům. Naše myšlenky stále míří do Paříže, k obětem útoků před deseti dny a k jejich blízkým. Motivy a okolnosti jsou dnes jiné, ale terorismus zůstává terorismem. Vražedné zločiny, jejichž pachatelé pohrdají lidmi, nemůže nic ospravedlnit,“ řekla Merkelová.

Podle ní sice vyvstává otázka, jak by na útoky reagoval Schmidt, odpověď ale musí hledat současní politici. „Musíme sami dokázat, že jsme pochopili, co to znamená převzít zodpovědnost,“ řekla. Podle Merkelové je třeba jednat rozhodně a zachovat mezinárodní solidaritu. „Svoboda je silnější než teror a nenávist. Lidskost je silnější než nelidskost, řekla kancléřka.

Merkelová na závěr svého projevu uvedla, že se sklání před velkou osobností, kterou Schmidt byl. Za giganta veřejného života označili bývalého kancléře ve smutečních projevech i Kissinger a hamburský primátor Olaf Scholz.

Loučily se stovky lidí... pod dohledem odstřelovačů

Schmidtův pohřeb se uskutečnil podle představ samotného exkancléře. Schmidt sám určil místo, kde se má poslední rozloučení konat, vybral i průvodní hudbu a to, jaké úryvky z Bible mají zaznít. Co však nemohl ovlivnit, byla bezpečnostní opatření provázející státní pohřeb. V okolí kostela svatého Michala byly desítky policistů, vzhledem k napjaté bezpečnostní situaci a k přítomnosti celé německé politické elity hlídali prostor i odstřelovači.

Přesto se s exkancléřem přišly do ulic rozloučit stovky obyvatel Schmidtova rodného Hamburku. Postávali kolem cesty, kudy projel vůz s rakví, aby naposledy vzdali čest někdejšímu kancléři, který před působením ve vládě byl i primátorem tohoto německého přístavního města.

Schmidt byl spolkovým kancléřem v letech 1974 až 1982 a po Willym Brandtovi byl druhým sociálním demokratem, který tuto funkci po druhé světové válce zastával. Zemi provedl obtížným obdobím ropných šoků a domácího terorismu, jeho vláda ale skončila předčasně kvůli sporům mezi koaličními sociálními demokraty a liberály o podobu hospodářské politiky. Po odchodu z vrcholné politiky se Schmidt stal spoluvydavatelem týdeníku Die Zeit. Do posledních dnů zůstal významným komentátorem německého společenského dění.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud