Rusko: Na palubě zříceného airbusu byla bomba. Putin vypsal odměnu

Autor: bru/ČTK, sou - 
17. listopadu 2015
09:27

Příčinou říjnové katastrofy ruského letadla nad egyptským Sinajským poloostrovem byl teroristický útok. Podle agentury Reuters to oznámila ruská tajná služba FSB s tím, že v troskách byly nalezeny stopy výbušniny. Ruský prezident Vladimir Putin přislíbil, že Moskva najde osoby odpovědné za pád letadla, při kterém zahynulo 224 lidí na palubě.

„Je možné jednoznačně říci, že to byl teroristický akt," prohlásil na setkání vedeném Putinem ředitel FSB Alexandr Bortnikov. Rusko podle Putina strůjce útoku najde, ať se skrývají kdekoli, a potrestá je. Již také nařídil tajným službám, aby se na pátrání po organizátorech teroristického útoku zaměřily. „Budeme po nich pátrat všude, kde by se mohli skrývat. Najdeme je na jakémkoli místě na zemi a potrestáme je," uvedl Putin.

FSB ve svém prohlášení vyzvala "k pomoci při identifikování teroristů", kteří mají pád letadla na svědomí. „Za informace vedoucí k zadržení těchto kriminálníků bude odměna 50 milionů dolarů (1,3 miliardy Kč)," dodala. Egypťané navíc zadrželi dva zaměstnance letiště v Šarm aš-Šajchu. Podezírají je z toho, že pomáhali útočníkům, kteří umístili výbušninu na palubu letadla.

Na palubě byla podomácku vyrobená bomba

„Podle našich expertů explodovala na palubě podomácku vyrobená výbušnina odpovídající jednomu kilogramu TNT, což způsobilo, že se letadlo rozlomilo ve vzduchu. To vysvětluje i fakt, že se trup letadla rozptýlil na tak velkém prostoru," uvedl Alexandr Bortnikov. Dodal, že výbušnina prý byla vyrobena mimo Rusko, žádné další detaily k tomu ale neuvedl.

Ruský Airbus A321 letěl na konci října z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, ale nad Sinají se zřítil. Již krátce po nehodě se spekulovalo o tom, že příčinou byl teroristický útok, naznačovaly to mimo jiné Spojené státy, Británie či Izrael.O možném výbuchu bomby na palubě hovořil také Egypt. Rusko tuto verzi nevylučovalo, do závěrů vyšetřování se k ní ale nechtělo vyjadřovat. 

Za smrt lidí na palubě můžeme my, hlásil se hned ISIS 

Radikální hnutí Islámský stát, jehož odnož působí také na Sinaji, se bezprostředně po pádu stroje přihlásilo k odpovědnosti. Islamisté ale neupřesnili, jakým způsobem letadlo zničili. Experti vyloučili, že by ho radikálové mohli sestřelit, spekulovalo se proto o náloži na palubě.

Pád ruského letadla nad Sinají se tak stal třetím nejhorším pumovým útokem za posledních třicet let. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

balika ( 18. listopadu 2015 19:09 )

buď nemáte dobré informace, tak jste chudák, nebo víte, že malajské letadlo sestřelila ukrajinská stihačka raketou izraelské výroby, a v tom případě jste hajzl

j.p.toman ( 18. listopadu 2015 11:38 )

Jestlipak se v Rusku držel smutek, když Rusové sestřelili letadlo na Ukrajině nebo předtím jihokorejské letadlo na Sachalině?

jerry ( 18. listopadu 2015 08:37 )

Doufám, že už je dnes každému jasné, že Moniku a Klárku Kramných zabil šílený arabák a ne Petr. Po tom všem co se teď stalo, snad už o tom může pochybovat jen dement.

puder ( 18. listopadu 2015 02:52 )

Zmařili jsme nový útok na plážích v Súse, ohlásilo Tunisko!!!!! Tuniská policie odhalila plán nového teroristického útoku v přímořském letovisku Súsa, kde islamisté letos v červnu zabili 38 lidí. Podle serveru BBC to v úterý oznámilo tuniské ministerstvo vnitra. Na pláži v Súse v létě útočníci zabili 38 lidí. Na pláži v Súse v létě útočníci zabili 38 lidí. Včera 19:33 - Tunis Policie podle prohlášení zatkla více než deset podezřelých, o nichž se domnívá, že podstoupili výcvik v táborech islámských radikálů v Sýrii a Libyi. V pondělí bylo také zatčeno sedm žen, jež mají být součástí propagandistického křídla místní odnože Islámského státu, organizace Džund al-Chiláfa. Zatčení jsou výsledkem jedné z největších protiteroristických operací v zemi. Úřady tvrdí, že síť měla v plánu útočit na politiky, centra bezpečnosti a pláže v Súse, kde turistický ruch po červnovém útoku utrpěl velké škody. , , V Tunisku v roce 2011 začala série převratů a nepokojů, nazývaná na Západě Arabským jarem. Tunisko na rozdíl od jiných zemí přechod dobře zvládlo. Přesto je jednou z největších líhní džihádistů a s nárůstem radikalismu se potýká i na vlastní půdě. V Iráku a Sýrii bojuje nejméně 3000 jeho občanů a útok v Súse nebyl letos jediný. Při přepadení muzea Bardo v Tunisu zemřelo v březnu více než 20 lidí včetně mnoha zahraničních turistů.

1946 ( 17. listopadu 2015 16:09 )

púro hedvigu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud