Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Potvrzeno: ISIS zneužil uprchlické krize, aby poslal do Evropy džihádisty

Autor: ČTK, oj - 
16. listopadu 2015
12:04

Jméno syrského uprchlíka Ahmada Muhammada se skloňuje ve všech pádech už od neděle. Pas, který se našel u roztrhaného těla jednoho ze třech sebevražedných atentátníků u stadionu Stade de France, byl vystavený na jeho jméno. Někteří experti však varovali, že to může být falešná stopa, kterou se teroristé pokouší odvést pozornost vyšetřovatelů. Nyní ale francouzský prokurátor vše potvrdil. Pas je pravý a patřil mrtvému džihádistovi, který do Evropy pronikl na uprchlické vlně.

Muhammadovo jméno, jehož pas se našel u teroristova těla, není neznámé. Již o víkendu řecké a srbské úřady uvedly, že přes jejich území prošel počátkem října jako migrant.  Pětadvacetiletý Muhammad podle prokuratury pocházel ze syrského Halabu. (O jeho záchraně z potápějícího se člunu a cestě Evropou, která mohla vést i přes Česko, čtěte ZDE >>)

 

Francouzští vyšetřovatelé v pondělí určili identitu i dalšího útočníka, jmenoval se Samy Amimour a v roce 1987 se narodil ve Francii. Jeho stopy vedou do města Bobigny, které je součástí metropolitní oblasti Paříže a kde podle médií žije jeho rodina. V noci na dnešek policie podnikla v Bobigny razii.

 

Bezprostředně po útocích úřady identifikovaly devětadvacetiletého Omara Ismaila Mostefaie, který útočil v Bataclanu. Jeho identita byla stanovena podle otisku prstů. Mostefai byl policii dlouhodobě znám, nejdříve jako pachatel drobné kriminality, později jako zradikalizovaný muslim.

 

 

V pondělí dopoledne policie podle stanice RTL dopadla čtvrtého atentátníka, který byl od útoku na útěku a policii proklouzl mezi prsty. Bruselský rodák Salah Abdeslam byl údajně zatčen při razii v bruselské čtvrti Molenbeek.

 
23:12
16. 11. 2015

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. I zítra vám ovšem přineseme online přenos k aktuálnímu vývoji události souvisejících s atentáty v Paříži. Dobrou a především klidnou noc.

 
23:06
16. 11. 2015

Francouzi zvažují, že budou všechny, kteří se zrovna vrátí ze Sýrie na neurčitou domu zavírat do domácího vězení.

 
22:59
16. 11. 2015

Dvaceti vteřinami ticha dnes návštěvníci koncertu britské skupiny The Prodigy ve vyprodaném pražském Foru Karlín uctili památku obětí pátečního teroristického útoku v Paříži. Koncert provázela nebývalá bezpečnostní opatření vyžádaná kapelou, kvůli kterým se před sálem vytvořily dlouhé fronty. Pečlivá ochranka u vchodu nahlížela i pod kšiltovky příznivců skupiny.

 
22:45
16. 11. 2015

Autority vypověděly, že v Itálii nebyly nalezeny žádné stopy vedoucí k domněnce, že by hledaný terorista mohl být právě zde.

 
22:44
16. 11. 2015

Lidé na sociálních sítích zpochybňují fakt, že někteří z útočníků u sebe měli cestovní pas. "Nechápu to – jak je možné, že se odpálil, ale jeho pas zůstal vcelku?" psal jeden muž na Twitter.

 
22:26
16. 11. 2015

Podle všeho šlo pouze o falešný poplach, jeden z místních si myslel, že hledaného teroristu zahlédl. Policisté teroristu nenašli.

 
22:20
16. 11. 2015

Štrasburk je plný policistů!

Kompletní online

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

tleskapoud ( 17. listopadu 2015 09:39 )

:Tfuj, to jsem si oddechl!! Už jsem se lekl, že prošel taky přes Moravsko...

wallster ( 16. listopadu 2015 23:09 )

 kde jsou sluníčkáři? 😊

fionora ( 16. listopadu 2015 18:13 )

To snad bylo jasné od začátku.

ivoadler ( 16. listopadu 2015 15:19 )

Jestli jsme dřív měli obavy, že s uprchlíky se do Evropy dostávají i teroristi, tak teď už obavy mít nemusíme. Teď máme jistotu. A jen tak pro úplnost: Západ chce, aby Rusko bojovalo jen proti Islámskému státu. Jako by oni bojovali jen proti Islámskému státu. Oč je an-Nusra lepší než Islámský stát? Ti teroristi se přelévají z jedné teroristické organizace do druhé. A ještě jeden poznatek. Saudská Arábie (přítel Západu) teroristy bezostyšně financuje. Úloha Turecka je velmi polemická. I tady má Západ co napravovat. Hlavně, že se naváží do Ruska a Asáda.

nikdonic100 ( 16. listopadu 2015 14:48 )

Promiňte, ale na to nemusí být člověk Einstein a ten, komu to nedošlo hned na začátku o co těmhle šmejdům jde je blb

Zobrazit celou diskusi