Zkázu ruského letadla zachytil špionážní satelit. Byl to výbuch, tvrdí Američané
Ruské letadlo vybuchlo ve vzduchu. K této teorii se přiklání i Američané, jejichž špionážní satelit nad Sinajskou pouští zachytil záblesk extrémního žáru. To by mohlo znamenat, že na palubě došlo k explozi.
Americký satelit zaznamenal nad Sinajským poloostrovem v době zřícení ruského dopravního letadla tepelnou stopu. Informovala o tom stanice CBS News s tím, že to může ukazovat nejen na výbuch nálože, ale také na explozi motoru či palivových nádrží. Sobotní zkázu stroje, který mířil s ruskými turisty z Egypta do Petrohradu, nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě, příčiny stále nejsou známé.
Záznamu ze satelitu se nyní podle CBS News věnují experti, kteří se snaží určit, co bylo důvodem výrazné tepelné stopy. Stanice neupřesnila, z jakých zdrojů se informaci dozvěděla, uvedla jen, že ji získal dopisovatel televize věnující se otázkám národní bezpečnosti.
Američané již nabídli Rusům pomoc s vyšetřováním. V pondělí ředitel amerických zpravodajských služeb James Clapper novinářům řekl, že zatím nejsou přímé důkazy o tom, že letadlo zničili teroristé, jak se spekuluje. Moskva tvrdí, že prozatím je příliš brzy hovořit o příčinách katastrofy, nejdříve je třeba shromáždit dostatek faktů.
Ze záznamů ale vyplývá, že letadlo nebylo sestřeleno. Záblesk žáru se objevil zničehonic, zatímco při vystřelení rakety by byla patrná i dráha po vystřelení. Navíc podle expertů islamisté nedisponují tak sofistikovaným zařízením, které by dokázalo letadlo v 9000 metrech sestřelit. Bomba nejspíš vybuchla v zadní části letadla. Vzniklou dírou pak vypadli cestující, kteří v okolí seděli. Vyšetřovatelé je poté našli ještě připoutané v sedadlech.
Odborník na terorismus o spadlém letadle: Vypadá to na bombu
K verzi o bombě se přiklonil i odborník na terorismus oslovený britskou rozhlasovou stanicí BBC. Profesor Michal Clarke vyloučil technickou závadu. „Neproběhlo žádné tísňové volání. Pokud by měl stroj mechanické problémy, např. s motorem, nebo by vypukl požár či něco takového, pak by se dalo předpokládat, že proběhne nějaké volání o pomoc,“ sdělil britskému listu Daily Mail akademik z Královského institutu sjednocených služeb.
Podle něj je spíše pravděpodobnější, že šlo o teroristický útok. „Ke katastrofickému selhání došlo ve výšce 9500 metrů, kde se letadlo rozpadlo na dva kusy. Proto se domnívám, že na palubě došlo k explozi. Buď se tak stalo z důvodu nějaké strašlivé nehody, což je ale nepravděpodobné, nebo to byla bomba, což je mnohem pravděpodobnější,“ vysvětlil Clarke.
Podle aerolinek zkázu letounu přivodily vnější vlivy
Ruská letecká společnost Kogalymavia, jejíž letoun se v sobotu zřítil na Sinajském poloostrově, tvrdí, že stroj byl ve vynikajícím technickém stavu a ve vzduchu se prý rozpadl vlivem „působení zvenčí“.
„Neexistuje souběh takových selhání systémů, které by mohly vést k tomu, aby se letadlo rozpadlo ve vzduchu. Jediným vysvětlením může být mechanické působení zvenčí,“ prohlásil zástupce generálního ředitele Alexander Smirnov.
Nejmenovaný zdroj obeznámený s analýzou palubních záznamníků letadla, tzv. černých skříněk, však agentuře Reuters řekl, že letadlo nebylo zasaženo zvenčí a piloti před zmizením stroje z obrazovek radarů nehlásili, že by se ocitli v nouzi. Další podrobnosti zdroj neposkytl.
Asi toho moc nevíš o pádu poláků.