Neskutečná krutost: Pytláci otrávili 22 slonů kyanidem, mezi mrtvými jsou i mláďata

28. 10. 2015
22:58

Otrava kyanidem je s největší pravděpodobností příčinou úmrtí 22 slonů, jejichž těla v pondělí večer nalezli strážci zimbabwského národního parku Hwange. S odvoláním na správu rezervace o tom dnes informovala agentura AFP. Jen za poslední měsíc tak pytláci v této jihoafrické zemi otrávili už přinejmenším 62 majestátních tlustokožců.

Strážci našli těla slonů v západní části rezervace Hwange. Zajistit se jim na místě podařilo 35 klů, uvedla mluvčí parku Caroline Washayová. Pytláci si tak podle všeho odnesli pouze tři kly. Mezi mrtvými slony jsou i mláďata, kterým dlouhé zuby žádané na černém trhu ještě nenarostly.

„Počet úmrtí slonů na otravu kyanidem je alarmující,“ uvedla zástupkyně parku. Jed nastražený pytláky navíc prý často pozřou i jiná zvířata. „Nadále tlačíme na úřady, aby udělovaly lidem za držení kyanidu pokuty v takové výši, které by je odradily,“ dodala Washayová.

Kromě zpřísnění postihů by chtěl park proti otravám slonů bojovat rovněž speciálně vycvičenými psy z Jihoafrické republiky a nasazením bezpilotních letounů.

Před méně než dvěma týdny otrávili pytláci nedaleko hranic parku Hwange 26 slonů. Jed byl údajně napuštěný v pohozených pomerančích. Stejnou smrtí zahynulo za poslední čtyři týdny už přes 60 tlustokožců. Během celého loňského roku otravě kyanidem podlehlo v Zimbabwe přes 300 slonů, většina v okolí vodních zdrojů.

Už v pondělí zimbabwské úřady oznámily, že byla o víkendu na mezinárodním letišti v Harare zadržena zásilka 173 kilogramů slonoviny v hodnotě asi 43 250 dolarů (zhruba milion Kč). Pašeráci chtěli kly dostat do Singapuru. Tři z nich policie už dopadla.

AFP uvedla, že kvůli obchodu se slonovinou zabijí pytláci ročně v Africe 30 000 až 40 000 slonů.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa