„Balkánský kotel“ vybuchl. V kosovském parlamentu znovu úřadoval slzný plyn

Autor: ČTK, kle - 
15. října 2015
14:15

Kosovští opoziční poslanci přerušili ve čtvrtek zasedání parlamentu slzným plynem, informují tamní média. Poprvé to zákonodárci udělali už minulý čtvrtek. Protestují tak proti vládní dohodě se Srbskem, díky které mají oblasti, kde žije většina Srbů, získat mnohem větší pravomoci, a proti dohodě o vymezení hranic s Černou Horou.

Opozice po kabinetu premiéra Isy Mustafy požaduje, aby od obou dohod ustoupil. Smlouva s Podgoricí prý Kosovu vzala jeho území a ujednání s Bělehradem ohrožuje jeho územní celistvost. Opoziční strany jsou odhodlány blokovat práci parlamentu, který by měl dohody potvrdit, a pokračovat v protestech tak dlouho, dokud jejich požadavek nebude splněn.

Poslanci tří stran stavějících se proti uvedeným dohodám, v čele s nacionalistickým hnutím Sebeurčení, bránili jednání parlamentu a znemožňovali jeho předsedovi, aby mluvil. Podle prištinských médií pak poslanec za Sebeurčení Faton Topalli hodil do sálu kanystr se slzným plynem a přinutil tak všechny k odchodu.

„V této zemi nebude opět normální situace, dokud nebudou tyto dvě dohody zrušeny,“ sdělila novinářům poslankyně za opoziční Alianci pro budoucnost Kosova Donika Kadaová Bujupiová, když po přerušeném zasedání vyšla před budovou parlamentu.

Minulý týden vhodili opozičníci do sálu tři kanystry se slzným plynem a jedním z pachatelů byl zakladatel a bývalý šéf Sebeurčení Albin Kurti. Policie ho v pondělí v této souvislosti zadržela, což vyvolalo bouřlivou reakci jeho stoupenců, která vyústila v násilné střety s policií. Po třech hodinách byl Kurti propuštěn.

Otázkou je, jak se tentokrát opozici podařilo slzný plyn do jednacího sálu pronést, když ochranka po předchozím incidentu zpřísnila kontrolu při vstupu do parlamentu. Šéf poslanecké skupiny Sebeurčení Glauk Konjufca tvrdil, že jeho kolegům při tom pomohla policie.

Kosovo je stále výbušné téma

Kromě těchto incidentů byl kvůli dohodám dvakrát napaden vajíčky premiér. Nejprve v září v parlamentu a minulý týden při návštěvě města Podujevo.

Hlavním důvodem různých protestních akcí organizovaných Sebeurčením je především dohoda, kterou Mustafa uzavřel 25. srpna v Bruselu při dalších jednáních s Bělehradem o normalizaci vztahů. Tato úmluva se týká Společenství srbských obcí v Kosovu.

Opozice premiérovi vyčítá, že dokument poskytuje tomuto útvaru příliš velké autonomní pravomoci, podobné jako má bosenská Republika srbská (RS), ve které mnozí vidí stát ve státě. Hrozby bosenských Srbů, že se od Bosny oddělí, vyvolávají obavy, že by se totéž mohlo stát v Kosovu.

rodrigues ( 15. října 2015 21:35 )

Kosovo je nelegitimní stát vytvořený zločinnou korporací v čele s USA a EU!

Zobrazit celou diskusi