Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 25°C

Metoda "pokus-omyl": Vědci chtějí léčit rakovinu jinak. Malárií

Vědci možná našli cestu k vyléčení rakoviny.
Vědci možná našli cestu k vyléčení rakoviny.  (Autor: Slávka Červená)
Autor: zst - 
15. října 2015
07:30

Zřejmě omylem udělali vědci velký krok kupředu v léčbě zákeřné rakoviny. Pomoci by měla malárie. Bílkoviny této tropické nemoci mohou pomoci v léčbě až 90 procent všech typů rakoviny. Původně chtěli přitom vědci "jen" ochránit těhotné ženy před infekční nemocí, kterou kolem rovníku přenáší komáři. Napsal to britský deník Independent.

Navázáním bílkovin malárie na rakovinné buňky bude možné ničit zhoubné nádory. A zřejmě to bude účinné proti 90 procentům všech dosud známých typů rakovin. Vědci tak omylem narazili na možnou cestu k vyléčení této zákeřné nemoci. Pomohla studie zabývající se těhotnými ženami a jejich ochranou před malárií, která napadá placentu.

"Desítky let vědci hledali podobnosti mezi růstem placenty a tumorů," řekl k objevu Ali Salanti z kodaňské univerzity. "Placenta je orgán, který dokáže během několika měsíců vyrůst z pouhých několika buněk do velikosti až jednoho kilogramu a poskytuje embryu kyslík a výživu v relativně cizím prostředí. Tumory dělají v podstatě to samé, rostou rychle v neznámém prostředí," dodal dánský vědec.

První lidé by mohli experimentální léčbu podstoupit za čtyři roky. Zatím se metoda testuje na myších. "Otázkou je, zda to bude na lidech fungovat – jestli lidské tělo dokáže snést tak velké dávky malárie bez vedlejších účinků. Jsme ale optimisté, protože ta bílkovina se skutečně váže pouze na sacharid nacházející se v placentě a ve zhoubných nádorech u lidí," dodává Salanti.

Dosavadní testy ukázaly, že nová metoda dokáže u myší zredukovat Hodgkinův lymfom (rakovinu lymfatických uzlin) na čtvrtinu velikosti, v jednom ze třech případů se dokáže úplně zbavit rakoviny prostaty a umí udržet naživu pět ze šesti myší trpících metastazující rakovinou kostí.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa