Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

„Zpackaná“ pitva kapitána letu MH17. Jak měla zamaskovat smrt téměř 300 lidí?

Autor: ČTK, kle - 
14. října 2015
07:50

Zpráva nizozemských vyšetřovatelů o loňském sestřelení malajsijského boeingu z letu MH17 na východní Ukrajině naznačila, že se vyskytly pokusy o zatajení příčiny neštěstí. Součástí měla být „zpackaná pitva kapitána“, upozornil britský list The Guardian. Podle úterní nizozemské zprávy raketa Buk ruské výroby explodovala metr od kabiny pilotů a výbuch obrovskou silou vrhl stovky střepin do letadla.

Vyšetřovatelé se vyhnuli určení viníků, jen uvedli, že raketa byla odpálena z oblasti o rozloze 320 čtverečních kilometrů. Přesné umístění odpalovacího zařízení má zjistit další kriminalistické vyšetřování. Avšak šéf úřadu vyšetřujícího příčiny katastrofy Tjibbe Joustra později před novináři připustil, že raketa byla odpálena z území ovládaného separatisty, podporovanými Ruskem.

Kam se ztratily střepiny z pitvy?

Zpráva uvádí, že v těle druhého pilota se našlo více než 120 cizích těles, „vesměs kovových střepin“. Ty způsobily „mnohočetné zlomeniny“. Když však experti identifikovali kapitánovo tělo, shledali, že už bylo podrobeno „vnějšímu a vnitřnímu zkoumání s odstraněním cizích předmětů“. Přesto v těle našli „stovky kovových předmětů“, jakož i zlomeniny kostí a další zranění.

Mezi částmi hlavice rakety se našly dvě střepiny ve tvaru motýlka, což Nizozemci pokládají za příznačné pro zvláštní typ bojové hlavice Buku. Nicméně ruský výrobce Almaz-Antej v předstihu popřel, že by se takové úlomky našly, a trval na tom, že použit byl starší typ rakety Buk, který už není používán v ruské armádě.

 

Zpráva uvádí, že některé díly a náklad letadla, vyfotografované bezprostředně po neštěstí, zmizely. Zmizela také avionika z pilotní kabiny.

Boeing 777 byl sestřelen 17. července 2014 nad oblastí ovládanou proruskými separatisty, kteří po několik dní odmítali místo neštěstí zpřístupnit. Čtyři dny také trvalo, než vydali černé skříňky. Všech 298 lidí na palubě zahynulo.

Zatímco oficiální Moskva závěry nizozemských expertů o technických příčinách tragédie zpochybnila a nařkla je z politické účelovosti, liberální deník Vedomosti ve středu napsal, že kdyby Rusko chtělo předložit důkazy své neviny, mělo by zveřejnit údaje protivzdušné obrany a systémů kontroly nad vzdušným prostranstvím z letounu A-50, ruské obdoby amerických letounů AWACS, o situaci v dané oblasti. To se však dosud nestalo.

Samo ( 13. května 2016 12:34 )

Ty budeš asi šílenec, který zde píše co ti jedovatá slina přinese na jazyk. Bez ohledu na to, kdo sestřelil malajsijské letadlo, tak válku na ukrajinském území rozpoutali Rusové a udržují pořád svě záškodníky na tomto území v bojové pohotovosti. Rusové zde fungují jako všude, kde se vrtnou. Na území, které chtějí zabrat provedou výsadek bývalých vojáků na penzi a pak vyvolají na tomto území nějaký incident. Následně vyrazí do boje ruská armáda, která jde chránit své občany. Tak to proběhlo v moldavském Podněstří, v gruzínské Abcházii a Jižní Osetiji, v Čečensku, nyní na východní Ukrajině a na Krymu a má to pokračování v Sýrii. U nás jsou Rusové třetí nejpočetnější zahraniční menšinou a nepochybuji o tom, že minimálně 1/3 z 45000 Rusů jsou vyslanci státu, potažmo agenti GRU.

vi3ol ( 14. října 2015 17:27 )

Se v tom nevyznám, musím věřit komisi odborníků. Ale když někdo vědomě vymýšlí (včetně fakt blbých fotomontáží) idiotské teorie, tak se nad tím aspoň zamyslím, proč to dělal??! Má to zapotřebí, když to nebyl ON?

doktormediciny ( 14. října 2015 11:40 )

Pane Adlere. Na Vasem tvrzeni něco je. VB kazdem pripade piloto se dle sdelemnych informaci vyhybali nepriznivym meteorol. vlvivum. S tim rizenim let. provozu to asi bylo spatne..... Uvadi se jinde, ze vzdusny prostor byl uzavren do vyse 9 km..

ivoadler ( 14. října 2015 10:44 )

Když jsem si před několika měsíci přečetl na netu předběžnou zprávu vyšetřovací komise, že "na letadlo dopadlo velké množství kovových předmětů s velkou kinetickou energií", tak jsem si řekl: je to jasný, sestřelila ho stíhačka. Včera jsem se dozvěděl, že raketa nemusí letadlo trefit, stačí, že vybuchne v jeho blízkosti. To by to "velké množství kovových předmětů" vysvětlovalo. Obávám se, že sestřelení letadla je výsledkem komplotu: řízení leteckého provozu vědomě poslalo letadlo do oblasti bojů, on už ho někdo sestřelí. Budou to určitě Rusové, o to se postaráme. Vyšlo to.

fjdksla ( 14. října 2015 10:34 )

Ono toho zmizelo víc, než avionika nebo nějaké díly letadla. Hlavně zmizel dispečer, který by mohl říct, na čí příkaz poslal civilní let severněji, než je letecký koridor, přímo nad válečnou zónu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud