Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Srbská lékařka si změní pohlaví: Nechce se jí do penze!

Srbská lékařka Mirjana Stanojčičová si chce nechat změnit pohlaví, protože ji úřady poslaly do penze.
Srbská lékařka Mirjana Stanojčičová si chce nechat změnit pohlaví, protože ji úřady poslaly do penze.  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: lm - 
13. října 2015
23:16

Jedna lékařka v Srbsku se rozhodla pro změnu pohlaví, aby se vyhnula důsledkům nového zákona, podle kterého ženy odcházejí do penze o pět let dříve než muži. Podle zákona, přijatého letos v červenci, mají ženy pracující ve státním sektoru odcházet do penze v 60 letech, zatímco muži v 65. Cílem je uspořit výdaje státního rozpočtu.

Nemocnice ve městě Gornji Milanovac v centrální části Srbska, kde čtyřiašedesátiletá Mirjana Stanojčičová pracuje, ji nedávno vybídla k odchodu na odpočinek. „Můj kolega ve stejném věku může dál pracovat, ale já ne. Rozhodla jsem se proto, že se stanu mužem, abych mohla pracovat při naprostém dodržování zákona,“ vysvětlila lékařka agentuře AFP.

Vzhledem k rozruchu, jaký případ vyvolal, se ústavní soud rozhodl, že posoudí, zda zmíněný zákon není diskriminační. Platnost nové normy zároveň pozastavil do doby, než rozhodne.

„Nevím, jak ústavní soud rozhodne, a tak pokračuji v proceduře (změny pohlaví),“ uvedla Stanojčičová, kterou podporují lékařky z celé země. Chirurg Dušan Stanojević, který se specializuje na operace měnící pohlaví, jí přislíbil zákrok zdarma.

Asi desetina ze 7,2 milionu Srbů pracuje ve státním sektoru, ve kterém Bělehrad Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) slíbil úspory.

fotrpjotr ( 14. října 2015 05:31 )

Změnte ji pohlaví a nástup v kamenolomu,modráky sebou

Zobrazit celou diskusi