Papež František v neděli opouští USA, na letišti se s ním budou loučit davy lidí. Hlava katolíků si dokázala získat řadu fanoušků, a to i těch, kteří mají běžně k církvi spíše negativní postoj. „Duchovní otec“ totiž kritizuje zaběhlé pořádky a dívá se shovívavě na rozvody, homosexuály, ženy i potraty. Část duchovenstva tak z jeho zvolení před dvěma roky nemá vůbec radost. Jakými názory František popouzí konzervativce?
Papež František šokuje církev: Neodsuzuje rozvedené, homosexuály ani potraty
1.I rozvedení mají místo v církvi
Církevní sňatky se v klasickém slova smyslu nerozvádí. Pokud ale manželství od začátku neplnilo svoji funkci, můžou jej partneři anulovat. Důvodem bývá třeba neplodnost jednoho z partnerů. Proces anulování byl doposud drahý, složitý a dlouhý. Papež se to ale rozhodl změnit a vše zjednodušit.
František také rozpoutal v církvi diskuzi, zda mohou podruhé sezdaní lidé být účastni příjímání. Podle tradice tomu tak není, protože bez rozvodu páchají cizoložství. Papež ale uvedl, že by se mělo i těmto lidem ukázat milosrdenství a měli by být v kostele vítáni jako kdokoliv jiný.
2.Milost i pro ženy po potratu
Nicméně papež František projevil větší benevolenci než ti před ním. Umožní například během nadcházejícího Svatého roku všem kněžím, aby formálně udělili odpuštění ženám, které podstoupily interrupci a touží po rozhřešení. „Nikomu, kdo činí pokání, nesmí být milost odepřena,“ uvedl duchovní.
3.Celibát jako volba
Kněžský celibát byl v různých podobách v katolické církvi přítomen už od prvních staletí. A je zde doposud. Právě od nového papeže si řada církevních hodnostářů i milenek kněží – které dokonce zaslaly papeži dopis – slibovala zrušení. K tomu se zatím duchovní otec neodhodlal. „Celibát je způsob života, kterého si osobně vysoce cením a považuji ho za dar pro církev. Nejde ale o dogma víry, diskuse o této otázce je tak stále otevřená,“ uvedl papež minulý rok v prohlášení.
V dobách, kdy byl ještě „pouhým“ kardinálem Jorge Bergogliem, prohlásil, že mu celibát vyhovuje. Římskokatolická církev by se ale měla prý zamyslet nad tím, že řada jiných církví vnímá celibát jen jako otázku volby.
4.Katolíci se nemají
Papež František stojí za stávajícím stanoviskem církve, že umělá antikoncepce je nepřípustná. To je uvedeno v encyklice Humanae vitae, kterou 25. července 1968 vydal papež Pavel VI.
Nicméně je podle něj nežádoucí, aby se katolíci „množili jako králíci“. Podporuje proto přirozenou formu antikoncepce – sledování menstruačního cyklu ženy, kdy ovuluje a kdy by naopak k otěhotnění nemělo dojít.
5.Kdo jsem já, abych soudil gaye?
V roce 2013 byl papež František dotázán, co si myslí o jistém vatikánském duchovním, který měl prý údajně v minulosti za milence muže. Na to odpověděl slavnou větou: „Kdo jsem já, abych ho soudil?“ Později pro média uvedl, že tím jen citoval křesťanské učení, a dodal otázku: „Když se Bůh podívá na gaye, pohlíží na něj a jeho existenci s láskou, nebo snad odmítavě a s opovržením?“ Několikrát se také účastnil jednání se zástupci LGBT komunity.
Co se týká manželství mezi homosexuály, z hlediska církve se papež staví jasně proti. Když byl ale ještě kardinálem, prosazoval možnost civilních sňatků pro páry stejného pohlaví.
6.Zapojme víc i ženy, kojení v kostele také nevadí
Na rozdíl od řady duchovních papež volá po větším zapojení žen do chodu církve. Podle něj by mohly instituci obohatit svým odlišným pohledem na svět. Má to ale své jasně vymezené hranice. Ženy se například stále nestanou kněžími. I František se ale dopustil několika přešlapů. Třeba když nazval novou členku prestižní teologické komise „jahůdkou na dortu“.
Na druhou stranu zase papež minulý rok potěšil maminky během křtu ve vatikánské Sixtinské kapli. Povolil jim, aby přímo na místě nakojily své děti.
7.Žena, muslim, trestanec - všichni jsou si rovni
Mytí nohou je křesťanský obřad, který odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před ukřižováním. Tradičně se rituálu účastní i papežové – nohy ale myjí jen mužům. A ideálně křesťanům. V roce 2013 se ovšem rozhodl František tuto tradici porušit. Při návštěvě věznice omyl nohy dvanácti mladým trestancům a dokonce i dvěma ženám. Jedna z nich byla srbská muslimka. „Není žádný lepší způsob, jak ukázat, že jsme tu i pro ty nejmenší a nejméně šťastné,“ okomentoval místní kaplan Gaetano Greco.
O rok později při rituálu omyl a políbil papež nohy dvanácti postiženým lidem. Několik z nich byly ženy, jeden muž byl rovněž muslim.
8.Věda není zlo
František se stal prvním papežem, který se rozhodl k osvětě o životním prostředí využít vědu. Ve svém dokumentu o problematice globálního oteplování argumentuje vědeckými daty.
Říká, že to lidé jsou odpovědní za to, co se děje. Téma životního prostředí je papeži velmi blízké, předestřel ho i při své návštěvě USA.
9.Zneužívání dětí kněžími
V průběhu minulých let se na veřejnost dostala řada skandálů, v nichž kněží zneužívali děti. Rodiny obětí vyčítaly Františkovi, že se o téma nezajímá tak, jak by měl.
Od té doby sestavil komisi expertů, ve které jsou i dvě z obětí zneužívání, která by měla pomoci vytvořit Vatikánu nový tribunál. Ten by měl mimo jiné soudit biskupy, kteří nedokázali ochránit své svěřence před kněžími. O této problematice hovořil František i při své návštěvě USA.
10.Vatikán nebude nadarmo rozhazovat
Papež byl zvolen s tím, že se od něj očekává, že dokáže zmodernizovat vatikánskou byrokracii a dohlédnout lépe na banku, kterou provázaly skandály.
František si tak povolal devět kardinálů z celého světa, aby mu pomohli ve změně systému a vyšetřování toho stávajícího. Kromě toho najal řadu externích konzultantů i odborníků. V roce 2014 také vytvořil skupinu pro dohled nad hospodařením celého Vatikánu.
prave sem cetla ze je to nejaka prevtelena zruda
tak je to pravda dava to smysl uz jen tim co ted rekl pretvarka jak svine a ovce zerou 