Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Chceme maso bez antibiotik, tlačí americké jeptišky McDonald's. A co Česko?

Maso bez antibiotik? Ne tak docela
Maso bez antibiotik? Ne tak docela  (Autor: Jiří Nováček)
Autor: všm - 
21. září 2015
16:00

„Kupujte jen maso bez antibiotik,“ vyzývají americký McDonald's některé jeho akcionářky. V jejich čele stojí benediktýnské sestry z města Boerne v Texasu. Fastfoodový řetězec už sice na jaře slíbil, že do roku 2017 přestane odebírat kuřata plná léků, teď po něm ale jeptišky chtějí, ať to rozšíří i na hovězí a vepřové. Jde o celosvětový problém, Česko má ovšem nastavené přísné limity. Přesto se v mase určitý typ antibiotik objevuje i u nás.

Kongregace benediktýnských sester vlastní část akcií mezinárodního fastfoodového řetězce. Může tedy vedení podniku předkládat námitky a připomínky. To také nedávno učinila, když v McDonald's předložila návrh na zákaz odkupu masa s antibiotiky. K akci ji inspirovalo opakované varování expertů. Podle nich si totiž lidé časem při nadužívání léčiv vytvoří odolnost a antibiotika jim přestanou zabírat. 

Kuře ne, kráva ano

Jeptišky již dříve tlačily na firmu, ať podobný krok zváží. Na jaře s tím ale přestaly, když podnik uvedl, že přestane nakupovat od farmářů kuřecí maso obsahující antibiotika. Stane se tak prý do dvou let. Sestry ale nechápou, proč by se to nemělo týkat i dalších druhů masa – hovězího či vepřového

„Tohle rozdílné posuzování jednoho a druhého typu masa nám nedává žádný smysl,“ okomentovala situaci mluvčí Susan Mika. Podle ní podpoří návrh i další zástupci církví, kteří vlastní akcie potravinářského gigantu.

Nutno podotknout, že co se týká kuřecího masa, nezaujal McDonald's příliš přísnou politiku. Řetězec chce ze svých jídel podle svého prohlášení odstranit antibiotika „kriticky důležitá“ pro lidskou medicínu, ta pro veterinární použití mu nevadí

Řetězec také již dříve ohlásil, že přestane prodávat mléko od krav, které dostávaly umělé růstové hormony.  

Žádost jeptišek zatím vedení firmy nijak neokomentovalo. Je nicméně možné, že na ni přistoupí. Podle odborníků totiž podniku trochu ujel vlak a nestihl se přizpůsobit modernímu trendu „zdravého životního stylu“. To se odráží i v úbytku zákazníků.

Česko bez hormonů a antibiotik? Ne tak úplně

V Česku kupující prý podobné riziko trápit nemusí. „Podávání antibiotik jako stimulátorů růstu je zakázané a tedy nezákonné. Používání veterinárních léčiv – antibiotik – v celé Evropské unii je přísně řízené a kontrolované. Jakákoliv léčiva se podávají jen v případě onemocnění zvířat výlučně pod dohledem veterinárního lékaře a po vysazení léčby musí být dodržena ochranná lhůta, než je dotyčné zvíře poraženo, aby nebyla léčiva obsažena v mase,“ upřesnil Vít Grec, manažer kvality McDonald´s Česká republika a Slovensko.

Připouští ovšem, že použití antibiotik v případech, kdy zvířata onemocní, Česko povoluje.

tgbg ( 22. září 2015 09:29 )

 Za komoušů jsme jedli jedovatý odpad místo potravin a zdechali jak potkáni.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa