Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Italský důchodce vyhlásil vlastní stát: Stojí přímo na kruhovém objezdu

Italský senior vyhlásil vlastní stát přímo na kruhovém objezdu
Italský senior vyhlásil vlastní stát přímo na kruhovém objezdu  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK - 
26. srpna 2015
08:03

Italský penzista Pier Giuseppe Dellavalle vyhlásil vlastní „nezávislý stát“ severně od Turína. Vyhlášením Knížectví Dellavale protestuje proti svévolnému chování úředníků a jeho mottem se stalo heslo „Nenechme svět v rukách idiotů“, napsala agentura DPA.

Krátce po přelomu tisíciletí Dellavalle přišel o svůj dům, který padl za oběť výstavbě nového obchvatu. Dellavalle se dohodl s národní společností pro stavbu silnic a dálnic ANAS na náhradě ve výši 600.000 eur (16,3 milionu Kč), nakonec však dostal pouze 347.000 eur (9,4 milionu Kč). Úřady navíc zapomněly zapsat vyvlastnění domu, a on tak musí nadále platit daň z nemovitosti, přestože budova dávno neexistuje. Na jeho stížnost mu úředník odpověděl: „Když říká počítač, že tam dům stojí, musí také existovat.“

Nově vzniklý „stát“ se nachází přímo na kruhovém objezdu, kde byl Dellavalleho dům. „Moje zkušenosti jsou částečně k smíchu a částečně k pláči,“ uvádí Dellavalle v prohlášení o vzniku nového „státu“, jehož hlavním představitelem se prohlásil. Občanství „knížectví“ již obdrželo 68 osob.

Po četných dopisech, které zůstaly bez odpovědi úřadů, se Dellavalle rozhodl získat pozemek na kraji severoitalského města Vercelli zpět. Od té doby pravidelně navštěvuje svůj pozemek na okruhu, začal tam pěstovat rajčata, grilovat s přáteli a vztyčil zde i protestní nápis. Místní úřady ho daly k soudu, ten však uznal, že Dellavalle má na pozemek právo.

Řemeslník a amatérský archeolog Dellavalle, kterému jeho přátele přezdívají D'Artagnan, na soudních výlohách již zaplatil 60.000 eur. Boj s úředníky však nehodlá vzdát. V září plánuje na svém pozemku další sraz, na kterém bude jmenován miniparlamet a ministři. „Všichni jsou vítáni, včetně cizinců,“ dodává.

ANAS a místní orgány ve Vercelli se zatím přou o to, kdo je na vině. Podle Dellavalleho mají jen dvě možnosti, buď musí obchvat rozkopat a jeho dům znovu postavit, nebo mu vyplatit zbývající částku ze slíbené náhrady. Do té doby „knížectví“ zůstane – jako ostrov odporu vůči neschopnosti úřadů.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud