Nový šéf Tálibánu: Svatá válka musí pokračovat

Autor: ČTK - 
1. srpna 2015
16:44

Nový vůdce radikálního hnutí Tálibán Muhammad Mansúr ve svém prvním poselství vyzval své bojovníky k jednotě a slíbil pokračovat v povstání proti afghánské vládě. Svatá válka má podle něj pokračovat, dokud v zemi nebude nastoleno islámské právo šaría.

"Musíme všichni pracovat na zachování naší jednoty. Rozdělení našich řad poslouží jen našim nepřátelům a poškodí nás," řekl Mansúr v poselství, jehož zvukový záznam dnes novinářům rozeslal mluvčí Tálibánu.

V hnutí znějí i hlasy nesouhlasící s Mansúrovým nástupnictvím po smrti zakladatele a vůdce Tálibánu mully Muhammada Umara, připomněla agentura AFP. Podle jejích zdrojů bylo proti Mansúrově jmenování vůdcem hnutí několik členů vedení hnutí, včetně tří zakládajících.

Tálibán ve čtvrtek potvrdil Umarovu smrt a ohlásil, že jeho nástupcem byl zvolen Mansúr. Mansúr se zmiňuje také o mírových rozhovorech s afghánskou vládou, avšak podle agentury AP není jasné, zda jednání podporuje, anebo je proti nim. Ani nebylo možné nezávisle ověřit, zda skutečně hovoří Mansúr.

"Nepřítel tvrdí, že existuje mírový proces. Ale víte, že nepřítel šíří hodně propagandy," uvedl v asi třicetiminutovém poselství, namluveném v paštúnském jazyku. Pákistán ve čtvrtek ohlásil, že se kvůli Umarově smrti odkládá druhé kolo mírových rozhovorů mezi afghánskou vládou a představiteli Tálibánu, naplánovaných na pátek v rámci úsilí ukončit 14 let trvající válku.

První kolo mírových rozhovorů se konalo 7. července v pákistánské metropoli Islámábádu za přítomnosti amerických a čínských vyjednávačů. Afghánský prezident Ašraf Ghaní stanovil mírový dialog s Tálibánem za svou prioritu.

Taliban vládl Afghánistánu od roku 1996, než byl jeho režim svržen v roce 2001 během invaze vedené Spojenými státy. Umar se stal vůdcem Tálibánu v roce 1994, kdy začínal s asi padesátkou ozbrojených studentů náboženské školy, podle čehož dostalo hnutí i název.

Během dvou let se jejich řady natolik rozrostly, že Tálibán dobyl většinu Afghánistánu. V zemi pak začali přísně uplatňovat islámské právo šaría.

ruudazvostravy ( 1. srpna 2015 17:16 )

 Tendle Čýhát je skrátka furt vječnej,jako Jézus Krystus.Tak Alách ágbar ko*koti.

martin-heidegger. ( 1. srpna 2015 17:12 )

Toho také ustanovili do funkce američani?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud