ISIS v kuvajtské mešitě zavraždil desítky lidí: Výbuch zachytily kamery

Autor: ČTK - 
26. června 2015
15:01

Při dnešním atentátu na šíitskou mešitu v Kuvajtu přišlo o život 25 lidí a stovky dalších bylo zraněno. S odvoláním na záchranáře to oznámila agentura AFP. Podle guvernéra města Sábita Muhanny šlo o sebevražedný útok. K atentátu se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS).

Dějištěm útoku byla mešita imáma Sádika, která leží v rušné čtvrti na východě města. K atentátu došlo v době poledních modliteb, většina obětí jsou muži či chlapci. Kuvajtský premiér šajch Džábir Mubárak Hamad Sabah v reakci na útok uvedl, že šlo o pokus ohrozit "národní jednotu" země. "To pro ně bude ale příliš obtížné, my jsme mnohem silnější," dodal premiér poté, co navštívil zraněné v místní nemocnici.

"Z těla sebevražedného atentátníka se dá usuzovat, že byl mladý, vypadal, že mu je okolo 20 let," řekl agentuře Reuters jeden ze svědků, který prý muže viděl, když vešel do modlitební místnosti. "Exploze byla opravdu silná, strop a stěna jsou zničené," dodal s tím, že v mešitě se v tu chvíli nacházelo asi 2000 lidí.

V Kuvajtu jsou útoky na muslimy vzácné. Většina kuvajtských muslimů vyznává sunnitský islám, pouze 27 procent věřících jsou šíité. Páteční polední modlitby jsou v muslimském světě vždy hojně navštěvované, ale v této době ještě víc než obvykle, protože je právě postní měsíc ramadán.

K útoku se přihlásila skupina, která si říká Provincie Nadždž. Jde údajně o saúdskoarabskou odnož IS, který vyznává sunnitský islám. Ve svém dnešním prohlášení skupina označila atentátníka jako abú Sulajmána Muvahida a útok zdůvodnila tím, že mešita "šíří šíitské učení mezi sunnitskou populací".

Jak připomněla agentura AP, útok v Kuvajtu se podobá akcím spáchaným v minulých týdnech v Saúdské Arábii. Dva týdny po sobě tam v pátek lidé hlásící se k radikální skupině Islámský stát zaútočili na šíity v mešitách a zabili přes 20 lidí. Království kvůli tomu zpřísnilo bezpečnostní opatření u mešit po celý ramadán.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

1912 ( 26. června 2015 22:36 )

KDE JSOU TI HUMANISTI ZALEZLÍ ?ŠABATKA,DIENSTBIER,UHL,KOCÁB,NEBO BALÍ KUFRY A UTÍKAJÍ DO USA

1912 ( 26. června 2015 22:32 )

super video hlavně a to toho ta smějící se ta husa Jandovka na reklamě pojištovny jak úžasný to video !!!!!!!

datelobecny ( 26. června 2015 19:39 )

Pro Sunnity jsou šíítové stejní nepřátelé jako ateisti a to platí i opačně.

jiznicechy ( 26. června 2015 19:12 )

http://www.denik.cz/z_domova/politolog-zboril-o-migraci-na-dobrou-zpravu-necekejme-20150626-jtnl.htm l

setroseuros ( 26. června 2015 18:18 )

uz jsou vsude, v Tunisu, ve Francii , v Kuvajtu... kolik jich sem do EU ted nalezlo jako imigranti Vzdyt rikali , ze jejich cil je Europa. Kto je zastaviiiii?!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud