Rodiče zaměněných dětí trvají na 12 milionech

Nikolka, Libor Broža a Jaroslava Trojanová  (Autor: Foto Blesk - Jiří Čada)
Autor: ČTK - 
3. září 2008
09:34

Rodiče dvou dětí, které předloni v prosinci zaměnily zdravotní sestry v třebíčské porodnici, stále trvají na šesti milionech korun odškodného pro každou z nich.

Nemocnice naproti tomu nabídla každé z rodin jako odškodné 300 000 korun. O případu bude od 10. září rozhodovat Krajský soud v Brně.

"Neuvažujeme o žádném kompromisu, už jen za jejich chování si stále stojíme za svým," řekl otec malé Verunky Libor Broža.

Děti se loni před Vánocemi vrátily ke svým biologickým rodičům - Nikola k Čermákovým do Přibyslavic na Třebíčsku a Veronika k Liboru Brožovi a Jaroslavě Trojanové do Jabloňova.

"Žijeme normálním rodinným životem, po Nikolce je nám ale stále smutno. Někdy si říkám, že by snad bylo lepší, kdyby k výměně nedošlo, ale nakonec převládne pocit, že je dobře, že máme doma svoje dítě. Obě holčičky bereme jako vlastní, akorát že jednu máme doma a jednu u Čermáků," svěřil se Broža.

Nikolka, Libor Broža a Jaroslava Trojanová Nikolka, Libor Broža a Jaroslava Trojanová | Foto Blesk - Jiří Čada

Nikolka, Libor Broža a Jaroslava Trojanová

Kontakt mezi oběma rodinami tedy stále trvá. "Obě děvčata máme doma už jen výjimečně, ale s Čermákovými se podle možností vzájemně navštěvujeme pořád," tvrdí Broža. Na společné dovolené nebo pobyty už však podle něj není čas. Čermákovi mají druhé dítě, Broža po práci dostavuje dům. "Už bydlíme, ale stále je co dodělávat," říká.

Pro časové zaneprázdnění Broža se svou partnerkou ještě neuzavřel sňatek, ale říká, že je to jen otázka času. Stejně tak oba uvažují o druhém dítěti. "Zatím na cestě není, ale určitě s tím počítáme," řekl Broža. Psychický stav jeho družky se údajně výrazně zlepšil, i když na prožité trauma bude zřejmě vzpomínat do konce života.

Společný právník obou rodin Igor Veleba podle svého názoru udělal vše pro dosažení kompromisní dohody s třebíčskou nemocnicí na mimosoudním vyrovnání. Nemocnicí nabídnuté zadostiučinění ve výši 300 000 korun však podle něj nestojí za řeč.

(Zde čtěte, jak vyměněné holčičky oslavily rok života!)

Další videa
Články odjinud