V 17 letech se učí číst a psát

Autor: Zdeněk Kovář - 
21. června 2008
05:00

Michal Lacko (46) ze slovenské Rejdové u Rožňavy je milující otec s velkým srdcem. Skoro rok se doma stará o svého syna Vladka (17). Ten po těžké autohavárii upadnul do bdělého komatu.

Otec naučil syna v podstatě nemožné – opět číst, psát, posadit se i jíst. Chlapec dokonce reaguje na otázky, zkouší vstát a začíná i hovořit.

Spolu s manželkou Helenou (44) se Michal rozhodl vzít si syna z nemocnice, kde o něj po těžké autohavárii pečovali lékaři, domů. Rodiče se o něj začali starat sami a poskytli mu domácí rehabilitaci. Jeho otec s ním byl ve dne v noci. "Postupně se díky rehabilitaci naučil jíst, sedět, zkouší číst a chodit s chodítkem. Zkouší i mluvit, ale zatím mu není příliš rozumět. Snaží se psát, ale prsty ho moc neposlouchají," říká otec Michal.

Pro něj jsou tyto milimetrové pokroky obrovskými kilometrovými skoky v zlepšování zdraví jeho syna. Vladko se s kamarády vyboural 27. dubna minulého roku ve starém terénním automobilu. Od té doby se jeho život změnil navždy. "Lékaři nám neřekli, jaké má šance na kompletní uzdravení," přesto se nevzdáváme a snažíme se jeho stav zlepšovat každým dnem,“ uzavírá příběh svého syna milující otec.


Co je bdělé kóma?

Stav při kterém je na vnější podněty minimální, nebo žádná odezva. Pacient zůstává na úrovni nejzákladnějších životních funkcí, má otevřené oči, zachované refl exy, ovšem nereaguje vůbec na jakékoliv podněty (štípnutí, zatřesení, oslovení). U některých z nich je naděje na zlepšení jen díky rehabilitaci. U většiny pacientů se ale změny vyskytují pouze minimálně.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud