Radary v Česku zaznamenaly podivný mrak! Odborník pro Blesk: Šlo o obří ptačí hejno
Uživatele aplikací s meteorologickými radary vyděsil před pár dny podivný velký mrak v severozápadní části Čech. Nezvyklý jev zaznamenaly radary především během nočních hodin. Podle odborníků se však nejedná o meteorologický jev, ale o obrovské hejno ptáků!
Podivných útvarů na meteorologických radarech si všimli lidé i na sociálních sítích. V komentářích u příspěvků o nich se však strhla hádka o věrohodnosti závěrů expertů. „Je to blbost. Vždyť toto se na radaru objevuje celoročně skoro každý den. A protože radar sleduji už 20 let skoro denně, tak to vím dobře,“ napsal v příspěvku se snímkem z radaru jeden z komentujících. Myslel si, že se jedná o obyčejnou oblačnost.
Podle meteorologa Michala Žáka však není pochyb, že se jedná o ptáky. Zachycování velkých hejn je prý jednou z nezáměrných schopností radarů sledujících počasí. Pro odborníky na rozdíl od laické veřejnosti není problém rozeznat, že se jedná o ptačí hejno a ne o meteorologický jev.
„Ať už z charakteru pohybu, nebo struktury toho útvaru. Není to tak dlouho, tuším, že to bylo minulý týden v USA, kdy bylo během jedné noci dokonce snad největší takové hejno pozorováno. Takže je to skutečně tak,“ řekl Žák pro Blesk.
Podivné „mraky“ tvořené masivními ptačími hejny pozorovali lidé především v noci. Některé druhy totiž tmu preferují kvůli nižšímu riziku útoku predátorů. „Některým druhům v orientaci zřejmě může pomáhat i hvězdné nebe, ale mohou za tím být i jiné důvody, které neznáme,“ vysvětlil Blesku ornitolog Filip Tuháček. O jaký druh konkrétně šlo, podle něj z radarového snímku pochopitelně nejde zjistit. „Ale díky odchytovým akcím a kroužkování víme, že v noci táhnou např. červenky, králíčci nebo drozdi,“ popsal Tuháček. Říjen je podle něj pro tažení ptáků jedním z hlavních měsíců.
V posledních dnech tu máme počasí babího léta... o tom nic meteorologové neříkali. Strašili zataženou oblohou s frontami a deštěm.
Včera mělo být do 13 stupňů, ale na Šumavě bylo přes 16.