Turistka na dovolené prožila obří zklamání: Egypt je jeden velký podvod!
Chtěla si užít dovolenou mezi památkami starověku, ale z Egypta nakonec odjížděla s pocitem úlevy. Influencerka se na instagramu svěřila se sérií negativních zkušeností. Místo odpočinku ji podle jejích slov čekaly podvody, ustavičný tlak na peníze i obtěžování. Její příspěvek okamžitě vzbudil lavinu reakcí, od souhlasných až po rozzuřené výpady Egypťanů.
Cestovatelka Penny zveřejnila na sociálních sítích upřímné a ostré video s výmluvným názvem: Důvody, proč jsem se nemohla dočkat, až odjedu z Egypta. Už v úvodu přiznala, že i když zemi navštívila opakovaně, její zkušenosti byly pokaždé horší. Kritizovala zejména přístup místních, jenž podle ní spočíval ve snaze z turistů za každou cenu vytáhnout další peníze.
Zmínila i absurdní příklady. Například masáž s původní cenou přes 7 500 korun se po hodině smlouvání dostala na zhruba 580 korun. Takové situace popsala jako časově náročné a psychicky vyčerpávající. Uvedla také, že ji v některých obchodech nechtěli pustit ven, dokud si něco nekoupila a průvodce je údajně zadržel v hrobce, dokud nedostal dýško.
Nestěžovala si však jen na hrabivost Egypťanů. Ještě nepříjemnější pro ni bylo chování mužů. Vadilo jí neustálé pokřikování, zírání a nevhodné poznámky – ani přítomnost čtyř mužských spolucestujících podle ní neodradila místní obyvatele od nevyžádané pozornosti. Egypt popsala jako nevhodnou destinaci pro ženy toužící po pocitu bezpečí.
Video obletělo internet a nasbíralo přes 8,7 milionu zhlédnutí. V komentářích se okamžitě začaly množit souhlasné příspěvky a objevily se i šokující příběhy dalších cestovatelů.
Jeden muž například tvrdil, že musel uplatit celníka, aby mu po týdnech vrátil zavazadlo. Jiná žena popsala incident, kdy jí policisté na letišti vyndali z kufru spodní prádlo a ukazovali ho ostatním. „Špatné zkušenosti tu popisuje tolik lidí, že se opravdu nedá říct, že je to jen o jedné nespokojené turistce,“ shrnula náladu v diskuzi další diskutující.
Mezi tisíci komentářů ale nechybí ani rozhořčené reakce Egypťanů. Někteří označili její vyjádření za přehnané a nespravedlivé, jiní v něm viděli záměrné očerňování země a nepochopení místních zvyklostí. Padaly i výzvy, aby se autorka do Egypta už raději nevracela.
Penny si ale za svým názorem stojí. „Všechny ty rozhořčené komentáře od místních mi jen potvrzují, že jsem měla pravdu,“ reagovala v odpovědi jedné z fanynek.
Zřejmě netušila, že alespoň část toho, co vnímala jako podvod či nátlak, má v Egyptě hluboké kulturní kořeny. Smlouvání má v zemi dlouhou tradici sahající až do dob starověkých tržišť. Po staletí fungovalo jako běžný způsob obchodování, kdy cena nebyla pevně daná, ale odrážela vztah mezi prodávajícím a kupujícím.
Mnoha turistům ale tento styl obchodování nevyhovuje, zvlášť pokud se s ním setkávají neustále a i v situacích, kde by očekávali pevně dané ceny. Bez dostatečných zkušeností může být vyjednávání únavné a působit jako nátlak.
Bol som v r. 2008, odvtedy nie. A to mám arabský svet celkom rád. Jordánsko je oproti Egyptu 100-krát príjemnejšie.