Závislost na sexu není mýtus. Může skončit i týráním a kastrací
Když se řekne závislost, většinu z nás asi jako první napadnou drogy, alkohol nebo třeba hazardní hry. Závislí ale mohou být lidé i na sexu a není to nic zas tak výjimečného. Terapeutka Renata Hanušová se právě se závislostí na sexu ve své praxi setkává poměrně často. „Závislost je touha po vztahu, ať už jde o závislost na drogách, alkoholu, sexu… Má to dost podobné rysy. Za vším je psychika. A i závislost na sexu může být stejně devastující jako ta na omamných látkách. Často možná i víc,“ říká v novém díle pořadu Už budu!
Sex, na rozdíl třeba od drog, je ale běžnou součástí života většiny dospělých. Jak tedy poznat, že už je to moc, že je někde problém? „Ve chvíli, kdy vám to narušuje běžný život, kdy tomu podřizujete denní program, práci, koníčky, odsouváte do pozadí své přátele… Pak je to znamení, že něco není v pořádku,“ vysvětluje Hanušová na úvod.
Moderátorka Zorya Blue vydala Knihu moderní sexuality UŽ BUDEŠ? Ulov si svou knihu tady! Děkujeme, že nás sledujete, odebíráte a hodnotíte. Můžete nám napsat, co si o podcastu myslíte, nebo doporučit hosta na bleskpodcasty@cncenter.cz
Závislost na sexu má mnoho podob a od té drogové se opravdu moc neliší. „I lidé závislí na sexu jsou schopní třeba několik nocí nespat. Místo toho si po nocích s někým posílají erotické fotky nebo videa a fungují v jakémsi excitovaném stavu podobně jako narkomani. A nemusí jít jen o chatování, samozřejmě je i dost těch, kteří přímo vyhledávají fyzický kontakt, stále nové a nové sexuální partnery,“ říká terapeutka.
Nejde přitom o potřebu sexu jako takového, za vším stojí psychika a nutkavé chování. Velmi často prý dochází k tomu, že si na sexu vybudují závislost lidé, kteří se dostali právě z drog nebo alkoholismu. „Nezřídka jsem se setkala s lidmi, kteří se vypořádali se závislostí na omamných látkách a plynule přešli k sexu. Když se jejich tělo začalo rehabilitovat, prostě měli potřebu najít potěšení jinde, to nutkavé chování přesunuli do jiné sféry života. Takoví jedinci vyhledávají dopamin, extrémní zážitky, a když jim je nepřináší droga, přinese jim je sex,“ popisuje.
Se závislostí na sexu se častěji potýkají muži, rozdíl to ale není takový, jak by se asi mohlo zdát. Podle Hanušové je poměr mužů a žen zhruba 60:40. Ženy jen svůj problém často více skrývají. Skrývání podobných potíží a neschopnost je řešit, je ale podle Hanušové časté nehledě na pohlaví. „V léčebnách narazíte na velmi malé procento lidí, kteří by se léčili se závislostí na sexu. Roli v tom rozhodně hraje stud,“ dodává.
Kvůli BDSM vztahu přišel o všechno
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.