Pondělí 14. října 2024
Svátek slaví Agáta, zítra Tereza
Oblačno 12°C

V italském moři našli obří želvu mrtvou: Byla zamotaná do lana

V Toscánsku vylovili uhynulou největší želvu světa. Kožatka velká vážila téměř 300kg.
V Toscánsku vylovili uhynulou největší želvu světa. Kožatka velká vážila téměř 300kg.  (Autor: Facebook/WWF Italy)
Autor: sgr - 
11. září 2024
16:18

Na toskánském pobřeží byla nalezena mrtvá obří želva kožená, uvězněná v rybářské síti. Pitva potvrdila, že příčinou smrti bylo udušení. Tento tragický nález je dalším důkazem ohrožení mořských želv lidskou činností.

Na pobřeží u toskánského města Viareggio byla nalezena mrtvá Kožatka velká (Dermochelys coriacea), největší svého druhu a jeden z největších plazů na světě. Tento majestátní tvor, vážící přibližně 300 kilogramů a měřící přes dva metry, byl objeven zamotaný do podvodního protizávaží, které se používá na rybářských sítích. Potápěči tělo obra vyprostili, a následně bylo jeřábem vyzvednuto na břeh.

Tento smutný nález je tragickou připomínkou ohrožení mořských želv, způsobeného lidskou činností. Kožatky velké, známé svou impozantní velikostí, jsou rozšířené po celém světě, včetně tropických moří, kde se živí medúzami a jinými mořskými tvory. Bohužel, stejně jako všechny ostatní mořské želvy, jsou i tyto obří plazi kriticky ohrožení. Hlavními hrozbami pro jejich přežití jsou především rybolov, znečištění plastem a ztráta hnízdišť způsobená rozvojem pobřežních oblastí a stoupající hladinou moří. 

Tento konkrétní exemplář byl nalezen uvězněn v podmořském vybavení a bylo nutné povolat policejní potápěče, aby ho vyprostili. Po vytažení želvy na břeh byla převezena do Zooprofilaktického institutu v Pise, kde byla provedena pitva za účelem zjištění přesné příčiny smrti. Je pravděpodobné, že její úmrtí bylo způsobeno kombinací uvíznutí v rybářském vybavení a možných následných komplikací. Výsledky pitvy podle italského deníku L'Unione Sarda naznačují, že želva mohla trpět nekrózou jedné z ploutví, což naznačuje dlouhodobé utrpení před smrtí.

Italská pobočka organizace na ochranu zvířat WWF vydala prohlášení, ve kterém nález označuje za obrovskou ztrátu pro biologickou rozmanitost moří a připomíná, že smrt mořských želv je v mnoha případech přímým důsledkem lidské činnosti, ať už vědomé, či neúmyslné.

Podle WWF je všech sedm zbývajících druhů mořských želv považováno za ohrožené vyhynutím. Ročně zahyne přibližně 250 000 želv v rybářských sítích jako nechtěný úlovek. Kromě toho čelí želvy i dalším hrozbám. Na mnoha místech světa jsou stále loveny pro své maso, skořápku nebo vejce. Znečištění plastem je další významnou hrozbou, jelikož želvy často považují plastové sáčky za medúzy, jejich přirozenou potravu, což může vést k zablokování jejich trávicího systému a pomalé smrti hladem. Rozvoj pobřeží a stoupající hladina moří zase připravují želvy o jejich přirozená hnízdiště, což ohrožuje reprodukční cykly těchto zvířat. Každý další ztracený jedinec tak znamená pro tuto ohroženou populaci citelný zásah.

Video  Japonec venčí obří želvu.  - Youtube.com
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi