Virus přenášený klíšťaty způsobuje smrtelnou infekci: První nakažení i mezi lidmi!
Čínští lékaři poprvé zaznamenali nebezpečný virus, kterému se začalo přezdívat „mokřadní“, v roce 2019. Nejnovější výzkumy naznačují, že by bez léčby mohl být potenciálně smrtelně nebezpečný. U laboratorních zvířat způsobil vážné mozkové infekce. Nakažených v Číně postupně přibývá.
Mezi příznaky onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a nevolnost. Přesně to se projevilo u jednašedesátiletého muže, u kterého byl virus poprvé zaznamenán. Ten při příjmu na oddělení lékařům řekl, že ho při návštěvě mongolských blat pokousalo klíště. Doktoři mu nejdříve předepsali antibiotika, když však nezabírala, došlo jim, že se jedná o virovou nákazu.
Krevní testy odhalily, že se jedná o nový druh ze skupiny takzvaných orthonairovirů. Odborníci zjistili, že ho může přenášet hned pět různých druhů klíšťat. Přišli také na to, že někteří lesníci pracující v zasažených oblastech měli proti viru vyvinuté protilátky.
Mezi hlavní příznaky horečka, malátnost, bolest zad, nevolnost a zažívací obtíže. Laboratorní výsledky také ukázaly, že nemoc může způsobovat i problémy se srážlivostí krve a ničit některé tkáně.
Dobrou zprávou však je, že s běžnými léky nemoc odezněla po přibližně dvou týdnech. Podle expertů je však stejně důležité mít se na pozoru. Když totiž nechali virus volně působit na laboratorních myších, zjistili, že působí často smrtící mozkové infekce. „Výsledky ukazují, že mokřadní virus (WELV) je nakažlivý i pro lidi a mezi populací už delší dobu koluje,“ sdělil jeden z výzkumníků deníku Daily Mail. „Bylo by proto na místě zlepšit sledování populace klíšťat,“ uzavřel.
Každý rok ze sebe sundám cca 10-15 klíšťat. Mám z rozboru krve diagnostikované dva typy boreliózy. Jsem očkován proti encefalitidě. Záleží hodně na imunitě. Já se cítím ve 72 letech skvěle.