Pozor na nebezpečné medúzy na Jadranu: Co dělat při popálení? Zabírá na požahání skutečně moč?

Autor: kjm, sgr - 
13. července 2024
18:00

U pobřeží chorvatského ostrova se objevily nebezpečné talířovky kompasové. Tento druh medúz možná na fotkách vypadá nádherně, může však způsobit nepříjemné popáleniny. Pokud je tedy během svojí letní dovolené u Jadranu spatříte, držte si odstup!

Asi tucet dospělých jedinců talířovky nalezli plavci na pobřeží ostrova Cres. „Talířovky kompasové obvykle bývají v hloubkách do deseti metrů. Jejich klobouk může mít průměr až 30 cm a chapadla, která na sobě mají žahavé buňky, jsou až metr dlouhá,“ popsala druh pro chorvatský deník DNEVNIK bioložka Milvana Arko Pijevacová.

Kontakt s těmito medúzami způsobuje velmi bolestivé kožní popáleniny. Ty jsou sice nepříjemné, ale naštěstí ve většině případů není nutné volat lékaře.  „Postižené místo nedrhněte, neoplachujte sladkou vodou a ani ničím nemažte. Pokožku hojně oplachujte mořskou vodou. Případně může fungovat ponoření do teplé vody a nebo octa,“ radí záchranný tým Červeného kříže v Dubrovníku.

Na požahanou kůži nemočte!

Je důležité zmínit, že na popáleninu od medúzy nezabírá vymočit se na požahanou oblast. Což je rozšířený mýtus. Naopak by to podle odborníků mohlo bolest zhoršit, protože to nijak nepomůže se zastavením jedu medúzy. Je také klíčové se zasažené oblasti nedotýkat, mohly by tam totiž ještě být zbytky chapadla. „Nejdůležitější je odstranit chapadla, vyčistit je. Můžeme je seškrábnout plastem, třeba kreditní kartou,“ řekl vědec Rade Garić. 

Ten také poradil, že je možné smíchat písek s mořskou vodou a udělat si tak peeling. Lékaře je podle odborníků nutné volat pouze při zasažení hlavy nebo očí a v případě příznaků, jako jsou závratě, zvracení a migrény. S postupným oteplováním moře se očekává migrace talířovek na sever.

Plavci hlásí výskyt medúz v Kaštele

V posledních dnech již například došlo na několika plážích v Kaštela k incidentům, kdy plavci utrpěli popáleniny, pravděpodobně od medúz. Ačkoliv Oceánografický ústav ve Splitu dosud neobdržel oficiální potvrzení o výskytu medúz v Kaštelském moři, informace od koupajících se a fotografie sdílené v aplikaci RebrashNET naznačují opak.

Doktorka Olja Vidjaková z Oceánografického ústavu ve Splitu pro chorvatské noviny Portal potvrdila, že talířovky kompasové se v Jadranu v hojné míře vyskytují a zdůraznila, že v letním období se množí i jiné druhy medúz, které mohou způsobit nepříjemné popáleniny. „Máme bezplatnou mobilní aplikaci RebrashNET, kde mohou uživatelé všechny pozorované jevy hlásit pomocí obrázku. Poté dostáváme georeferenční snímky těchto výskytů, takže okamžitě získáme polohu a víme, kde tyto výskyty jsou,“ doplnila vědkyně. „Aplikace byla vytvořena pro usnadnění komunikace občanů s vědci, kteří se tímto tématem zabývají, a pro poskytování všech relevantních dat o jejich výskytu v reálném čase. Proto je velmi užitečné posílat vědcům co nejvíce zpráv o výskytu,“ řekla Vidjaková.

Deník Portal také zmínil zážitky svých čtenářů, kteří se již v okolí Kaštela s medúzami setkali. Společně s přiloženými fotografiemi popálenin uváděli i místa, kde byly medúzy spatřeny. „V kempu v Gomilici vídáme každých pár dní v moři spálené ryby od medúz,“ napsala jedna čtenářka. Další zmínila nepříjemnou zkušenost, kdy medúza požahala její dítě: „Vypadalo to, jako by plaval drn chlupů, a protože jsem je nemohla odstranit tyčí, použila jsem potápěčskou masku a pak jsem si uvědomila, že je to medúza,“ popsala žena.

Co dělat, když se setkáte s medúzou?

Nepanikařte. Rychlé pohyby mohou medúzu podráždit a způsobit uvolnění většího množství jedovatých chapadel. Neplavejte přímo k ní a nedotýkejte se jí ani žádným předmětem. Všeobecně je nejlepší se medúze v moři zcela vyhnout.

Medúzy ale nejsou jedinou hrozbou zamořující některé pláže. Kromě medúz se v Chorvatsku vyskytuje i toxická mořská tráva, která patří k druhu mořských řas. Reakce na kůži po kontaktu s ní je mnohem rychlejší než u popálenin od medúz a podráždění kůže po popálení trvá také mnohem déle, v některých případech dokonce až 10 dní.

Je důležité si uvědomit, že i když zranění od medúz nejsou smrtelná, setkání s těmito krásnými žahavci může být velmi bolestivé. Dodržováním výše uvedených pokynů a preventivních opatření se můžete chránit před nepříjemnými zážitky a užít si dovolenou na pláži bez starostí.

Video  Chorvatský Hvar se potýká s vandaly. Tři výtržníci demolovali lampu pouličního osvětlení.  - Facebook/Frano Brnic
Video se připravuje ...

 

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud