Mladý luňák přišel při stavbě hnízda o nohu: Mohly za to nevyhozené odpadky!
Vyhazování odpadků do přírody má kromě špatných dopadů na životní prostředí i dopad na volně žijící zvířata. Ty si z ledabyle odhozených zbytků vybírají materiály, které jim připomínají přírodní stébla. Z těch si pak staví hnízda, ale často přitom narazí. Odpadky se totiž zvířatům nebo jejich mláďatům omotají kolem těla. Takové případy často končí tragicky.
Zbytky provázků, drátů a všemožné odpadky lákají ptáky k tomu, aby objevený materiál využili ke stavbě či zateplení svého hnízda. Podle odborníků jim připomínají přírodní stébla. To se zvířatům ale může velmi vymstít.
„Problém nastává ve chvíli, kdy dojde k omotání těchto zbytků kolem těla mláďat nacházejících se ve hnízdě. Bohužel často to pak končí amputací křídla, nohy, v horším případě pak smrtí,“ upozornili zástupci neziskové organizace Huslík, která pomáhá zraněným živočichům vrátit se zpět do volné přírody.
Jedním z posledních takových případů, který musela záchranná stanice řešit, je zranění mladého luňáka červeného. „Zvíře takto přišlo o nohu. Luňáci, čápi, rehkové a další ptáci totiž tyto materiály využívají opravdu hojně,“ vysvětlili pracovníci záchranné stanice.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.