
Nádherný úkaz na večerní obloze: Venuše uprostřed zvířetníkového světla je viditelná pouhým okem

V druhé polovině března je možné na obloze pozorovat nádherný přírodní úkaz. Venuše uprostřed zvířetníkového světla by měla být viditelná pouhým okem a bude možné ji pozorovat až do 24. března. Astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě popsal, kdy a kde jev nejlépe sledovat.
Krásný úkaz lze spatřit asi hodinu po západu slunce nad západním obzorem a v oblastech mimo města, protože ve městech je příliš velké množství umělého osvětlení. Jedná se o jasný objekt uvnitř stříbřitého kužele světla táhnoucího se od obzoru do výšky až 60 úhlových stupňů, kde jej doplňuje poměrně vzácný pohled na planetu Mars v souhvězdí Býka.
„Planeta Venuše je třetím nejjasnějším objektem oblohy po Slunci a Měsíci, a je tedy snadno pozorovatelná i ve městech. V době její viditelnosti na večerní obloze jí také říkáme Večernice,“ popsal Petr Horálek a dodal, že si lidé jasnou planetu často označují za UFO.
Dále vysvětlil, co je zvířetníkové světlo. „Jde o sluneční světlo rozptýlené na částicích meziplanetární hmoty v rovině ekliptiky naší Sluneční soustavy. Tyto částice pocházejí především z ohonů komet či z rozdrcených meteoroidů,“ vysvětlil astronom.
Světelný úkaz je podle Horálka viditelný bez dalekohledu a na našem území se dá nejlépe pozorovat na Vysočině, Šumavě, v Novohradských horách, v Beskydech, Jeseníkách, na Manětínsku či v Orlických a Jizerských horách (kde jsou oblasti vyhlášené jako Rezervace tmy). Nejlépe bude možné tento přírodní jev pozorovat do 24. března, po tomto datu jej začne rušit měsíční svit.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.