Sobota 8. října 2022
Svátek slaví Věra, zítra Štefan / Sára
Polojasno 19°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Rezervace“ lehátka na pláži pomocí ručníku? V Chorvatsku vás za to čeká mastná pokuta!

Autor: pma - 
15. srpna 2022
05:00

V Čechy oblíbené turistické destinaci Chorvatsku se snaží skoncovat s běžnou praxí, kterou mnoho turistů praktikuje, a sice s ručníky nataženými přes lehátka. Když totiž lidé přijdou brzy ráno na pláž, aby si vybrali to nejlepší místo, často jsou lehátka nejblíže moři obsazená tím způsobem, že je přes ně přehozen schválně ručník. S tím však chtějí zatočit starostové některých přímořských měst. Někde dokonce hrozí i tučnými pokutami!

Vyrazit ráno na pláž a vybrat si to nejlepší místo v blízkosti moře je snem snad každého turisty. Jenže často se tyto představy rozplynou v momentě, kdy člověk přijde k moři a s hrůzou zjistí, že všechna nejlepší lehátka jsou obsazena ručníky. Ty si tam někteří vychytralí turisté nechali přes noc schválně, aby druhý den pohodlně přišli k nejlepšímu místu. A zatímco oni si zřejmě poklidně vyspávají ve svých hotelových pokojích, ranní návštěvníci pláže hledají volná místa dál od moře. 

To potvrdil i jeden z tamních obyvatel. „Někteří lidé zase přijdou ráno na pláž, nechají tam ručník a vrátí se třeba až v odpoledních hodinách,“ říká pro chorvatský deník Dnevnik návštěvník Tomislav, který k moři přijel z východní části země.

Uklízeči zlikvidují cokoliv, co na pláži ráno najdou

Tento zlozvyk však nepije krev jen návštěvníkům pláže, ale i samotným starostům tamních přímořských měst. „Jakékoliv rezervování lehátek je v brzkých ranních hodinách u nás zakázáno,“ uvedl starosta chorvatské vesnice Brela na jihu Chorvatska Stipe Ursić. Problém je tak rozsáhlý, že tamní radnice dokonce nechala na pláže instalovat i výstražné vícejazyčné tabule, skrze které návštěvníky vyzývá, aby si dlouhodobě ručníky přes lehátka neodkládali.

S tímto nešvarem bojují dle slov starosty obce Brela od roku 2017. Také tam nově přišli s metodou, která možná nezodpovědné turisty naučí, aby si ručníky přes lehátka v době své nepřítomnosti nenechávali. „Najali jsme dokonce i uklízeče, kteří každé ráno od pěti do osmi hodin pláže prochází a kontrolují. Odstraní nekompromisně vše, co na lehátkách a v okolí najdou,“ doplnil dále Ursić.

Za přestupek hrozí až 5 tisíc korun pokuta

V jiných částech Chorvatska však zašli ještě dál. Pokud si necháte v letovisku Novi Vinodolski nedaleko Rijeky přes noc ručník na lehátku, můžete vyfasovat tučnou pokutu až ve výši 1500 kun, tedy zhruba pěti tisíc korun.

Na ostrově Vir v zadarském souostroví neukáznění turisté za stejný přestupek zaplatí 500 kun, tedy lehce přes 1600 korun. „Domnívám se, že je taková pokuta nutná. Musíme klást důraz na to, aby se podobné věci neopakovaly a bylo to pro turisty určitým varováním,“ myslí si Ante Orlić, vedoucí správního oddělení pro územní a komunální plánování města Vir.

Video  Diplomat o dovolené v Chorvatsku: Drahota zasáhla i Jadran, Češi začínají být náročnější.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

HastaManana ( 15. srpna 2022 12:31 )

Karliku,už jsi v bruseli.

HastaManana ( 15. srpna 2022 12:30 )

Karliku ,teď tě vyrazili. Hahaha🤣🤣🤣

HastaManana ( 15. srpna 2022 12:29 )

Tak jest. A navíc nikdo je nemá rád a oni jsou tak tupí ,že to nikdy nepochopí.

HastaManana ( 15. srpna 2022 12:26 )

Potrefená husa už kejhá.

HastaManana ( 15. srpna 2022 12:26 )

Jednoduše ručníky odstranit a hotovo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa