Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Zataženo, déšť 19°C

»Skutečný Aquaman« z Tongy: Muže smetla vlna tsunami, 27 hodin plaval do bezpečí

Autor: rc - 
21. ledna 2022
09:55

Spoušť způsobila erupce sopky u Tongy. Erupce podmořského vulkánu vyvolaly vlny tsunami, které dokonaly zkázu. Jedním z lidí, které ničivý živel zasáhl, je Lisala Folaua (57), který žil na malém ostrově Atata. Vlny ho smetly na otevřené moře, kde mu nezbývalo nic jiného, než se pokusit doplavat do bezpečí. Přestože při úderu silných vln utrpěl zranění, uplaval za 27 hodin 7,5 kilometrů na hlavní ostrov! Díky své kuráži a neuvěřitelnému odhodlání přežít se mu začalo říkat skutečný Aquaman.

V sobotu Lisala Folau maloval svůj dům na izolovaném ostrově Atata, kde žije pouhých 60 lidí. Náhle se však ostrovní ráj, který lží v jižním Pacifiku a patří do Království Tonga, změnil v peklo na zemi.

Sedmapadesátiletý muž během práce na dostal varování od svého bratra, že hrozí tsunami. K životu se tam totiž probrala sopka Hunga Tonga-Hunga Ha´apai, jejíž erupce vyvolaly hned tři ničivé vlny.

Visel na stromě

Náhle se domovem Folaua prohnala voda. Muž zůstal viset na stromě, ovšem tím ještě utrpení neskončilo. Otec čtyř dětí pro server Stuff uvedl, že podle něj vlna měřila až šest metrů.

„Byla tma a neviděli jsme se. Velmi brzy jsem neslyšel volání své neteře, ale slyšel jsem křičet svého syna,“ popsal peklo. Folau pak slezl ze stromu, ovšem nemohl kvůli zranění pořádně chodit. Náhle udeřila další vlna.  

27 hodin ve vodě

Zraněný muž skončil na otevřeném moři. Ovšem přesto, že jeho situace vypadala beznadějně, se nehodlal jen tak vzdát. „Vznášel jsem se, zmítán velkými vlnami, které se neustále přibližovaly,“ popsal chvíle, kdy se snažil plavat.

Pomalu se mu podařilo uplavat neuvěřitelných 7,5 kilometrů na hlavní ostrov Tongatapu. Jak informuje agentura Reuters, cesta mu trvala sedmadvacet hodin.

Příběh zaujal mnoho lidí a začal kolovat po sociálních sítích. Lidé mu okamžitě dali přezdívku, která vystihuje jeho strastiplnou cestu. „Skutečný Aquaman,“ napsal uživatel Facebooku. „Je legenda,“ dodal další.

VIDEO: Řádění sopky na Kanárech: Na La Palmě kvůli nekončící erupci evakuovali další lidi, zachránili řadu zvířat

Video  Řádění sopky na Kanárech: Na La Palmě kvůli nekončící erupci evakuovali další lidi, zachránili řadu zvířat.  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa