Čtvrtek 2. prosince 2021
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Záchranná stanice pomáhala čapí rodince v Mladých Bucích: Nyní má v plánu ambiciózní projekt

Autor: jel - 
25. listopadu 2021
16:37

Záchrannou stanici Jaro v Jaroměři jste mohli zaregistrovat na jaře. Aktivně se totiž zapojovala do celorepublikově sledovaného případu kolem čapí rodinky v Mladých Bucích. Nyní by stanice ráda pomohla i dalším ptákům. Přišla proto s projektem Oáza pro čápi. Jde o obnovení mokřadní krajiny ve Dvoře Králové nad Labem.

Po úhynu samice čápa v Mladých Bucích zůstal samec na mláďata sám. Měl by je jak zahřívat, tak shánět potravu, což nemohl dokázat. Díky dobrovolníkům, kteří se po dohodě se záchranou stanicí rozhodli několikrát denně do hnízda šplhat, a díky finanční pomoci veřejnosti však experiment vyšel. Dospělosti se nakonec dožila dvě mláďata a na podzim odletěla do zimoviště v Africe.

Záchranná stanice by však ráda podporovala čápy dál. Chtěli by, aby ve Dvoře Králové nad Labem vznikla „Oáza pro čápy“. „Právě čáp bílý zastřešuje ochranu mnoha cenných druhů zdravého mokřadního ekosystému, proto se stal v rámci projektu symbolem, který lidem vždy evokoval štěstí a de facto je pravdou, že kde se daří čápům, je dobře i lidem,“ uvádí stanice na svých stránkách k projektu. 

Jde o to, že téměř 4 hektary říční nivy na Hrubých loukách by mohly být během osmi let přeměněny na mokřadní krajinu. Tu k životu potřebuje velké množství živočichů, včetně čápů bílých. 

To, zda mokřady skutečně vzniknou, závisí na veřejném hlasování, které vypsala nizozemská společnost Raben. Ta se zabývá ekologickými projekty po celém světě a Oáza pro čápy se dostala mezi tři nejzajímavější návrhy. Ten, kdo v hlasování zvítězí, dostane grant na realizaci svého nápadu. Oáza pro čápy je zatím v hlasování první!

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa