Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Záhadná úmrtí u kráterového jezera: Najednou zemřelo 1800 lidí a tisíce zvířat

Autor: rc - 
21. srpna 2021
05:00

Incident, který se stal před pětatřiceti lety u kamerunského jezera Nyos, je popisován jako nejbizarnější přírodní katastrofa vůbec. Jednu srpnovou noc roku 1986 došlo v okolí jezera k úmrtí 1746 lidí a víc jak 3 500 kusů dobytka! Vědci posléze zjistili, že za ohromnou tragédii může oxid uhličitý, který unikal ze sopečného jezera.

Na první pohled malebné jezero obklopené divokou přírodou. Hluboké kráterové jezero leží na svazích pohoří Massif du Mbam na severozápadě Kamerunské republiky ve střední Africe. Jednadvacátého srpna roku 1986 se stalo dějištěm podivných událostí, které i po pětatřiceti letech berou dech. Ve večerních hodinách toho dne se všichni připravovali ke spánku či se scházeli, aby si dali pozdní večeři.

Večer probíhal tak jako každý jiný až do půl desáté, kdy někteří uslyšeli podivný zvuk, který přicházel od jezera. Pak došlo k něčemu neuvěřitelnému. Farmář Ephriam Che, který žil nedaleko jezera v cihlovém domě na útesu, si pomyslel, že o nic nejde. Šel v poklidu spát, aby se probudil do nejbizarnějšího dne svého života.

Ráno vstal a šel k vodopádu. Všude kolem bylo neuvěřitelné ticho. Nebyl slyšet zpěv ptáků, široko daleko neviděl zvíře a ani dotěrný hmyz. Pak uslyšel šílený křik, který směřoval od jezera. Stála tam pastýřka Halima Suleyová, která zírala na mrtvá těla. Leželo tam bezvládně jednatřicet členů její rodiny a 400 kusů mrtvého dobytka. „Na mrtvých nebyly žádné mouchy,“ uvedl pro web iflscience.com Che.

„Seděla jsem, jen jsem seděla mezi mrtvými v domě, někteří byli venku, někteří za domy a všude ležela zvířata, krávy, psi, všechno, takže jsem byla do té doby zmatená,“ popsala strašlivou událost Monica Lom Ngong s tím, že z 56 členů rodiny zbyli tři. Nikdo nechápal, co se mohlo stát. Na obětech nebyly žádné známky boje. Někteří uvádí, že těsně předtím, než došlo k dunivým zvuků, cítili zápach shnilých vajec. „Když jsem se probudila, měla jsem popáleniny na levé paži. Do té doby jsem necítila žádné bolesti,“ dodala Monica.

1746 mrtvých lidí a 3500 kusů mrtvého dobytka

V rozsahu 25 kilometrů kolem jezera zemřelo během krátké chvíle 1746 lidí a 3500 kusů dobytka. Podle informací webu mentalfloss.cz byla nejvíce postižená vesnice Nios, který byla nejblíže jezeru. Do Niosu osudné noci cestoval muž na motorce, který bydlel ve vesnice Wum, která byla vzdálená asi osm kilometrů. Ovšem poté, co na místo dorazil, objevil mrtvá těla a zvířata. Ve vesnici nezůstal nikdo naživu. Spěchal proto zpět do své vesnice, kam začali přicházet přeživší. Ti uvedli, že se při dýchání dusili a poté omdleli. Někteří dokonce zůstali v bezvědomí dva dny.

Vysoká hladina oxidu uhličitého

Neuvěřitelná událost do Kamerunu přitáhla mnoho vědců, kteří začali jezero zkoumat. Jezero vzniklo ve vulkanickém kráteru, který produkuje oxid uhličitý. Po testech vody kráterového jezera zjistili, že voda obsahuje neobvykle vysokou hladinu oxidu uhličitého. Voda, která měla jinak modrou vodu, se zbarvila do tmavě červené. Hladina oxidu uhličitého byla tak vysoká, že poté, co se snažili získat vzorky vody, praskla jim nádoba. V sopečných jezerech se obvykle plyn uvolňuje při jejich narušení. Jezero Nyos bylo neobvykle klidné, což zapříčinilo, že plyn se v jezeře hromadil po desetiletí.

Osudný večer však došlo k narušení jezera, což způsobilo reakci, která vytlačila plyn z jeho dna a způsobila jeho proudění do atmosféry. Tomuto jevu se říká limnická erupce. Není jasné, co limnickou erupci způsobilo. Mohlo se jednat o sesuv půdy, ovšem někteří věří, že na dně jezera mohlo dojít k malé vulkanické erupci. Další teorii je, že za tragédii může chladná dešťová voda. Jiní si myslí, že došlo k malému zemětřesení, jelikož však lidé v ten den necítili záchvěvy, je to nepravděpodobné.

Američtí chemici později zjistili, že hladina oxidu uhličitého v jezeře je tak vysoká, že bylo třeba udělat opatření, aby nedošlo k další tragédii. V jezeře byl proto nainstalován potrubní systém, který umožňoval řízené uvolňování plynu z jeho koryta. Zároveň byli lidé bydlící v okolí evakuováni a jejich vesnice byly zničeny, aby se nemohli vesničané vrátit.

VIDEO: Jak vznikají nejničivější bouřky na území Česka

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

diskutujici ( 21. srpna 2021 08:23 )

Dvě rodiny, 31 a 56 osob

Zobrazit celou diskusi