Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Na Jesenicku se nachází zapomenutý masový hrob z války: Historik prosí veřejnost o pomoc s hledáním

ilustrační foto
ilustrační foto  (Autor: Zdeněk Matyáš)
Autor: rix - 
13. dubna 2021
05:10

Přes třicet válečných zajatců by mělo ležet v hromadném hrobě v lese nedaleko Mikulovic. To není lhostejné badateli Romanu Janasovi. Obrací se proto na pamětníky s prosbou o identifikaci místa, kde se hrob nachází.

O hledání hrobu zajatců badatel promluvil pro regionální Deník. Janas ví, kde zhruba by mělo místo odpočinku zesnulých vojáků být, pořád jde ale o rozsáhlé území.

„V katastru obce Mikulovice se nachází hrobové pole na pozemku lesní správy z Javorníka. Pole pozůstává ze dvou společných hrobů o rozměrech 16 krát 2,5 metru a celková ohraničená plocha o rozměru 12 krát 7 metrů. V těchto hrobech má býti podle zpráv zdejších občanů 36 ruských válečných zajatců, kteří byli v roce 1944 postříleni od dozorců muniční továrny,“ uvedl podle Janase v roce 1947 velitel stanice SNB v Milovicích Ostrý.

Podle Janase vojáci pochází z Ruska nebo Ukrajiny a zemřeli na buď na celkové selhání organismu nebo na tuberkulózu. Vzhledem k tomu, že byl kdysi na místě hrobu vybudován památník, Janas žádá pamětníky, kteří k památníku chodili, o spolupráci. Pomník v současné době už neexistuje. Zachovaly se pouze tři jeho fotografie. Pomoci s hledáním místa by měli pamětníci nebo v minulosti sloužící vojáci.

„I tito kluci měli svou mámu, svého tátu, své sourozence, kteří na ně marně čekali, až se vrátí po válce domů. Jsou tu další generace, které se začínají ptát. Rád bych kontaktoval rodiny těchto mladých mužů, ale až poté, co se podaří najít přesné místo, kde odpočívají,“ uvedl pro Šumperský deník

Video Pamětník Stanislav Hlava (94): Za války byl nuceně nasazen, teď porazil koronavirus! - Paměť národa

baronessa ( 13. dubna 2021 08:56 )

Jestli to myslíte vážně, navštivte psychiatra. I to poslední hovado zná hranici, která se nepřekračuje. Souhlasím s názorem Bystrozrakého.

Bystrozraky ( 13. dubna 2021 08:00 )

To může napsat jenom totální humus.

Zobrazit celou diskusi
Další videa