Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Čáp Bohoušek se vrátil z Afriky: Zaklapal zobákem a usedl na tovární komín u Trutnova

Autor: Jitka Pecharová - 
6. dubna 2021
18:47

Na svém trůně na továrním komíně ve výšce 31 metrů přistál Bohoušek. Po dvou třetinách roku se z Afriky vrátil do Bohuslavic u Trutnova.

Bohoušek je jedním z prvních čápů, kteří se tento týden vrátili domů. „Pozdravil tak, jak se sluší a patří. Zaklapal zobákem a pořádně roztáhl křídla,“ popsali přílet čápa přírodovědci, kteří pohyb u hnízda sledují pomocí webkamery.

Hned po návratu se Bohoušek pustil do obhlídky hnízda a do jeho vyspravení. „Neustále sledoval oblohu, zda se již nevrací jeho partnerka. Zhruba na hodinu si odskočil na večeři, pak chvíli postál, ale únava po dlouhé cestě byla silnější, proto ulehl do hnízda,“ popsali pozorovatelé Bohouškovy první hodiny doma.

Předběhl partnerku Bohunku

Bohoušek se vrátil o 10 dní dříve než loni a tentokrát předběhl i svoji partnerku Bohunku, která ještě nepřilétla. Možná chtěl mít náskok, aby se neopakovala událost z minula, kdy měl oproti paní domu týdenní zpoždění, čehož využil cizí čáp. Dvořil se jí, došlo k páření a snesení vajíčka. Když pak Bohoušek milence v noci načapal v hnízdě, porvali se a záletníka i vejce vyhodil. S družkou pak vytvořili harmonický domov čtyřem čápatům.

sasa je jednicka ( 6. dubna 2021 19:34 )

Konečně NORMÁLNÍ a Jarní zpráva - Děkuji Bohoušku. Jsi borec...Afrika není za humny.

Zobrazit celou diskusi
Další videa