Úterý 20. říjen 2020
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Oblačno 13°C

Náchodský babybox přijal první dítě: Novorozený chlapeček dostal jméno Ambrose

Náchodský babybox přijal první dítě: Novorozený chlapeček dostal jméno Ambrose (ilustrační foto)  (Autor: archiv)
Autor: ČTK - 
26. září 2020
12:12

Do babyboxu v Náchodě v sobotu někdo odložil novorozeného chlapce. Dostal jméno Ambrose. Nemocnice dítě přijala v sobotu ráno. Zdravý chlapec vážil 3,5 kilogramu a měřil 50 centimetrů.  Zařízení je v nemocnici od roku 2009 a odložené dítě přijalo poprvé. 

"Maminka jej na cestu do světa oblékla a pupečník mu převázala tkalounem," uvedl  Ludvík Hess. Babybox v Náchodě je v pořadí 21. v ČR. Schránku zaplatila dárkyně Hana Hornochová. Novorozence proto Hess pojmenoval po jejím synovi Ambrosovi.

"S výměnou původní náchodské bedýnky jsem váhal, protože patřila mezi poslední bezdětné babyboxy. Teď už mi nic nebrání, abych požádal Zdeňka Juřicu, výrobce babyboxů nové generace, aby v Náchodě instaloval babybox nový," dodal Hess. Letos lidé odložili do babyboxů 13 dětí.

V České republice funguje 76 babyboxů a dosud bylo do těchto speciálních schránek odloženo 115 děvčátek a 97 chlapců. Většinou jde o novorozence, výjimečně odloží rodiče dítě starší, v babyboxu byl jednou i téměř dvouletý chlapec, který byl loni v lednu odložen v babyboxu v Pelhřimově.

Babyboxy jsou jednou z možností, jak se v tajnosti vzdát nechtěného dítěte. V ČR je síť nemocnic, které umožňují anonymní porod. Po něm matky mohou dítě předat k adopci, která si ji až do konce šestinedělí může rozmyslet. Podle lékařů má utajený porod výhodu v tom, že je známá historie dítěte, jeho původ i zdravotní stav matky.

DWEI ( 27. září 2020 07:45 )

Broučkovi přeji šťastný život v milující rodině a snad nová rodina bude mít možnost změnit křestní jméno - chlapeček Ambrose, to snad někdo nemá mozek takto pojmenovat nebohého chlapečka

defakto ( 26. září 2020 15:02 )

... chudák dítě a ještě k tomu mu vybrali to nejpitomější jméno jaké je v kalendáři pro kluka . To jste mu teda pomohli do života !

nika70 ( 26. září 2020 14:13 )

Já bych místo "maminka" radši říkala rodička. Jinak chlapečkovi přeji hodně štěstí a snad i výběr jiného jména.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud