Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Neuvěřitelný příběh české agentky: Na cele s Miladou Horákovou, v posteli s ministry, usvědčila Husáka!

 • Autor: Václav Suchan - 
  27. 6. 2020
  05:00

  Před 70 lety, 27. června 1950, byla popravena politička a právnička Milada Horáková (†48). Tato statečná žena byla odsouzena k smrti ve vykonstruovaném politickém procesu. K protistátní činnosti se nepřiznala, vyšetřovatelé ji nedokázali zlomit. Do její cely nasadili i agentku StB Věru Hložkovou... 

  Milada Horáková si zaslouží naši velkou úctu. Její brutální justiční vražda zůstane navždy mementem, stejně jako ostudné politické procesy v letech 1949 až 1953. A právě v nich sehrála podle zjištění slovenského právníka, politika a publicisty JUDr. Artúra Soldána (44) významnou roli brněnská rodačka, agentka StB obviněná a odsouzená za špionáž pro britskou tajnou službu, Věra Hložková (†71). 

  Publicista získal informace pátráním v českých a slovenských archivech i rozhovory s pamětníky. Hložková byla takzvanou univerzální svědkyní v politických procesech, při kterých padaly tresty smrti! Měla tato velmi pohledná žena tak silnou slabost pro muže, nebo jen dovedně získávala informace »přes postel« jako legendární špionka Mata Hari? 

 • 1.Gestapo

  Věra Hložková (1923–?) byla od mládí značně kontroverzní osobností. Vždy se velmi líbila mužům - a toho plně využívala. I za druhé světové války, když byla jako čerstvá maturantka nasazena na »práci pro Říši« u dráhy na hlavním nádraží v Brně. Podle archivů se přátelila s gestapáky (Baarem, Eiseltem či Lewitschkem) a ti jí zase usnadňovali život protislužbami. Zda byla konfidentkou gestapa, se ale po válce nepodařilo prokázat, jak se uvádí ve vyšetřovacích spisech StB. A soud ji 8. 11. 1946 osvobodil. 

  Do Prahy! 

  Bylo jí 23 let, hrozivá obvinění byla za ní. Z rodné Moravy se tak vydala do Prahy a začala specifickými ženskými metodami budovat svou kariéru. Brzy se »prospala« až ke stranickým a státním špičkám tehdejšího komunistického režimu. 

  O všech funkcionářích, které sbalila,

  Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

  Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.