Děsivý masakr 21 lidí v malé vesničce na Valašsku: Na oběti tam vzpomínají dodnes

Autor: ČTK - 
23. dubna 2020
05:20

Od dnes trochu polozapomenutého běsnění nacistů na Vizovicku v samém závěru II. světové války uplyne 23. dubna 75 let. Nacisté vypálili za pomoc partyzánům valašskou vísku Prlov a zavraždili 21 lidí.

Některé osady a vesnice na Valašsku se na konci druhé světové války staly útočištěm partyzánů, což ale vedlo ke krutým represím ze strany Němců a několika masakrům jejich obyvatel. Nejznámějším z nich je vypálení Ploštiny s téměř třemi desítkami obětí, podobný osud ale potkal 23. dubna 1945 i Prlov, ležící zhruba deset kilometrů jižně od Vsetína. Na konci nacistického řádění zůstalo 21 mrtvých ve věku od 17 do 56 let a osm vypálených stavení.

Muž vyhrožoval opakováním masakru v Ostravě, trestu se nevyhnul

Prlovu a jeho obyvatelům se stala osudnou zrada jednoho z partyzánských pomocníků, vynucená mučením po zatčení, stejně jako útěk dvojice zajatých maďarských důstojníků, které v obci ošetřovali. 

Nacisté si vybrali trojici partyzánů, které mučili a pak pověsili na stromech u Bratřejova. Velkou část zbylých obětí příslušníci SS nahnali do jejich stavení, která následně zapálili. Další lidi „jen“ zastřelili. Válku nepřežil ani Alois Oškera, jeho tělo spolu s těly čtyř členů jeho rodiny bylo nalezeno po válce v hromadném hrobě v zahradě zámku ve Vizovicích.

Poslední nacistickou trestnou akcí v předvečer osvobození Valašska bylo vypálení osady Vařákovy Paseky nad Lačnovem v noci na 3. května 1945. Zabiti byli čtyři lidé, vypáleno bylo osm chalup z deseti. Jak uvedla ČTK, za masakry byla jednotka SS Josef, vedená dvěma českými Němci, Walterem Pawlofským a Kurtem Wernerem Tutterem.

Ani jeden z nich ale nebyl za valašské masakry potrestán, Tutter se stal dokonce v 50. letech spolupracovníkem komunistické StB v západním Německu, dodala agentura.

snehulak ( 23. dubna 2020 09:03 )

Dobré je připomenout, co nám tu za okupace prováděli Němci. Jen to nesvádějte korektně na nacisty.

jpastircak ( 23. dubna 2020 07:16 )

..."vedená dvěma českými Němci"..."Tutter se stal dokonce v 50. letech spolupracovníkem komunistické StB v západním Německu"..... Nevím proč, ale čím dál častěji mě proletí hlavou výrok Vl. Buriana "Česko je nejkrásnější zemí na světě. Jen je škoda, že zde žijí Češi."

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud