Češku (†39) v Zambii zabila zákeřná nemoc: Tea Tihounová změnila život tisícům lidí

Autor: dce - 
28. listopadu 2018
12:00

Smutná zpráva oběhla sociální sítě v uplynulých dnech - vedoucí mise Charity České republiky v Zambii Tea Tihounová (†39) zemřela v místní nemocnici. Podlehla krátké, ale o to závažnější nemoci. Tea dokázala svou prací změnit život tísíců lidí a mnoho z nich je ztrátou mladé ženy zdrceno.

Čtrnáct let strávila v Africe a velkou část z toho věnovala charitativní práci a pomoci potřebným místním. Před pěti lety založila v Zambii pobočku Charity ČR, která se díky ní stala největší charitní misí a zároveň největší českou misí v Zambii. Všichni, kteří ji poznali, o ní mluví jen v pozitivních superlativech.

Řeč je o Tee Tihounové, mladé Češce, která svůj život zasvětila pomáhání druhým. 12. listopadu ovšem Tea podlehla krátké, ale vážné nemoci v nemocnici v Lusace.

„Tea měla ohromný dar bezprostřednosti a upřímné lidské vstřícnosti. Snadno si lidi získala a uměla je nadchnout. Bylo potěšení s ní trávit čas. Totéž platilo i o všech pracovních věcech. Jsem hrdý na to, že jsem Teu na své životní a profesní cestě mohl potkat,“ vzpomíná na Teu na facebookové stránce Církev.cz Jiří Škvor, vedoucí oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity.

„Až pominou ty nejsmutnější dny, které teď prožíváme, věřím, že to, co nám Tea svou osobností a prací zanechala, znovu pevně uchopíme a budeme na tom stavět dál. V každém okamžiku naší práce bychom si měli vzpomenout na to, že Tea sama by si moc přála, aby všechno to, na čem pracovala a o co léta usilovala, zůstalo živé a pozitivní. Sám považuji za svůj závazek, abychom v tomhle skvělém díle společně pokračovali a rozvíjeli ho,“ dodal.

Smutná zpráva o její smrti se velice rychle roznesla i mezi místní - pod příspěvkem na anglické stránce Charity ČR jsou stovky komentářů vyjadřujících upřímnou soustrast a smutek nad smrtí mladé ženy.

„Došla mi slova. Jsme touto zprávou zdevastovaní a šokovaní! Je to neuvěřitelné. Budeš nám chybět, Teo - i tvá laskavost a nevinný úsměv. Odpočívej v pokoji,“ napsal Keshab z Nepálu. „Nejsmutnější zpráva tohoto roku, vzpomínám si na ten den na základní škole v Mayukwayukwa, když nám předala první knihovnu pro základní školu v západní provincii. Tehdy jsem nevěděl, že je to naposledy, co ji vidím. Odejdi v pokoji, kamarádko - prožila jsi dobrý život,“ smutní Masiliso ze Zambie.

„Zpráva o Teině smrti mě velmi zarmoutila. Taková čistá duše. Nejlepší člověk, se kterým jsem mohl pracovat. Nejhlubší soustrast rodině a modlím se, aby jim Bůh pomohl během této doby truchlení. Upřímnou soustrast rodině české Charity,“ vzkázal Gregory ze Zambie.

junkiexl ( 29. listopadu 2018 02:24 )

Tak nejak, ale ta nadivka je mimo tu kozu a ten kacer s tim nechce mit nic spolecneho. Hahahaha.

tomik007 ( 28. listopadu 2018 23:05 )

ANO - Africzan jde prodat kozu, po ceste smoci kacera takze nakonec proda tu kozu i s nadivkou

junkiexl ( 28. listopadu 2018 22:21 )

Poslys, vis ty vubec, o cem mluvis?

junkiexl ( 28. listopadu 2018 22:16 )

Africti muzi, v africke kulture delani na delani potomku, vam na nejake kondomy kali. To jde african prodat kozu do nejake vesnice, vezme tedy kozu a po ceste pres ty vesnice k te vesnici cilove smoci kacera, protoze ne, ze je nejaky promiscuitni typek, to dela, protoze se to tam tak vzdy vsichni chlapkove pred nim delali a patri to jakysi k tamnm zvyklostem. A navic, a ted ten kondom, s kondomem to “ neni ono”, coz tvrdi nejen africti chlapkove, ze? Jedini, kdo v Africe makaji, jsou zenske a ty bychom meli podporovat, poucovat je o antikoncepci a vytlouct jim z hlavy, ze neni normalni rodit 15 fakanu za zivot.

junkiexl ( 28. listopadu 2018 22:00 )

To by se Matce Tereze stat nemohlo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud