Jolanku našli v noci v mosteckém babyboxu: Čerstvě narozená holčička je zdravá

Ilustrační foto.  (Autor: archiv Blesku)
Autor: ČTK - 
16. září 2018
13:55

Do babyboxu nemocnice v Mostě v noci na neděli někdo odložil novorozenou holčičku. Dítě zabalené v ručníku je zřejmě v pořádku, dostalo jméno Jolana. V tiskové zprávě to dnes uvedl Ludvík Hess, zakladatel sítě babyboxů. Za třináct a půl roku jejich existence je to 175. odložené dítě a 101. holčička. V Mostě je to páté dítě odložené do babyboxu, z toho jen jeden byl kluk.

Holčičku kdosi odložil do babyboxu v sobotu kolem 22:00. „Protože včera (v sobotu) měla svátek Jolana, dostala tohle exotické jméno i čerstvě narozená a pouze v ručníku zabalená holčička vážící 3330 gramů a měřící 48 centimetrů,“ uvedl Hess. Informaci dostal od primářky dětského oddělení v Mostě Marie Váchové. „Ujistila mě, že holčička je na první pohled zdravá,“ dodal.

První babybox byl v Česku zprovozněn v červnu 2005 v GynCentru v pražském Hloubětíně. Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když je do něj vloženo dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou rovněž umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo uvidí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Ella21 ( 16. září 2018 20:10 )

milá Jolanko, přeji Ti do života hodně zdraví, lásky a štěstí...

starypes ( 16. září 2018 18:54 )

Taky by to mohla být Žaneta, Nária, nebo Nikola.

krista2018 ( 16. září 2018 18:05 )

Tak Jolanko narodila jsi se jako nežádoucí, za to Ti do života přeji hodně zdraví a moc lásky

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud