Tetování henou Káju (4) doživotně zmrzačilo: Bolestivý konec dovolené v Egyptě

Autor: Iva Dvořáková - 
31. května 2018
12:07

Rodinná dovolená Absolonových dopadla katastrofálně. Malého Káju (4) nechali rodiče tetovat henou a chlapec na to zareagoval prudkou alergickou reakcí. Jeho rány mokvaly a ruka vypadala jako poleptaná kyselinou.

Na přelomu dubna a května se rodina vydala do egyptského letoviska Marsa Alam do hotelu Malikia Beach Resort Abu Dabbab. Syna rodiče nechali hned druhý den potetovat henou. Obrázek se moc nepovedl, a tak ho den před odjezdem zaměstnanec hotelového salonu »opravil«.

„Po návratu domů Kájíkovi vystoupala teplota téměř ke čtyřicítce a kůže byla zarudlá. Hned druhý den jsme šli k dětské lékařce a ta okamžitě nasadila antibiotika. Další den se synův stav prudce zhoršil. Rána začala mokvat a pediatrička nás poslala do nemocnice. Zde lékařka nasadila mast a obklady,“ vypráví maminka Jana.

Oba rodiče si velmi vyčítali, že nechali syna tetovat a způsobili mu tolik bolesti a komplikací. Rána na ruce vypadala jako poleptaná kyselinou. Kájovi se poté udělaly velké strupy a je pravděpodobné, že bude mít na Egypt památku v podobě obří jizvy na ruce.

„Při »tetování« henou se tedy obvykle nejedná o klasické vpichování barviva pod kůži, ale pouze o potírání kožního povrchu. Zdálo by se tedy, že se jedná o zcela bezpečné přechodné obarvení kůže. Proč tedy vznikly malému chlapci na fotografiích na kůži ošklivé puchýře a strupy, které snad neskončí zajizvením zkrášlené plochy? Bohužel už jsem se i s takovým výsledkem setkal,“ říká dermatolog profesor MUDr. Petr Arenberger a vysvětluje: „»Tatérům« v přímořských oblastech většinou totiž nestačí žlutavě hnědá barva obrázku. Proto přidávají do henové barvicí pasty někdy i velká množství parafenylendiaminu (PPD). Tím dosáhnou prakticky černého zbarvení. PPD je ale známým alergenem. U citlivého jedince, který zpočátku ani nemusí být na tuto látku z minulosti citlivý, se může vytvořit do 14 dnů až tří týdnů alergická reakce s tvorbou puchýřů, strupů a při troše smůly po následném infikování otevřených ran i jizvení. U alergika či malého dítěte k tomu dojde už za 24 až 48 hodin.“

Video: Syn splnil matce poslední přání? Co jím bylo?

Video Syn splnil matce poslední přání? Co jím bylo? - facebook.com

blesk_z_cisteho_nebe ( 1. června 2018 06:14 )

Taky se divim, ze ho takhle ukazuji.

blesk_z_cisteho_nebe ( 1. června 2018 06:11 )

Jsem rada, ze nejsem jedina, komu se tahle moda ala kriminalnik nelibi.

blesk_z_cisteho_nebe ( 1. června 2018 06:06 )

Jen debil jede s malym ditetem do spiny a rizika, jakym Egypt bez pochyb je. Jen debil necha dite tetovat, zvlast v nehygienickych podminkach. A megadebil se svou debilitou jde jeste chlubit Blesku.

arachnaaman ( 31. května 2018 23:52 )

Rodiče místo toho,aby si stavěli s dítětem v písku na břehu moře třeba hrad,tak hned 2.den pobytu museli tachtit do salonu,a nechat tam dítě vysedávat,aby bylo tetovaný.I kdyby henna neobsahovala chemikálie,tak tetovací henna není určena dětem do 6 let! Je to zkrátka v návodu i u nás prodávaných výrobků.Za to,že mu to nechali udělat,může rodič,ne tatér.Ten za nej neodpovídá,pro něj je to kšeft.Potom asi reakce slunce na pokožku dítěte po takové proceduře asi taky udělalo své.Dětská pokožka je citlivá,a ještě ve spolupráci s opalovacím krémem a slanou vodou atp.,bla bla.Jestlipak jim tady naše paní doktorka od plic řekla,co je to napadlo za blbost? Myslím,že je nepochválila a nesvedla všechno na Araba.Lidská blbost je neomezená,a nejhorší je,když to odnesou děti a zvířata!

ProtiZeman ( 31. května 2018 22:41 )

Přesně, jak říká Dajka123: čtyřletému klukovi stačí obtiskávací tetovačky ze žvýkaček nebo volně prodejné dětské tetovačky. Našim dětem to taky stačilo a protože rodiče jsou nepotetovaní, ani po opravdových ani henových kérkách netouží. A jsem za to rád. Kdo neumí malému dítěti podobný nesmysl vysvětlit a odepřít, bude se později potýkat s horšími problémy. Až budou dospělé, kecat jim do toho nebudu. Do té doby mají rodiče, aby je chránili.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud