Ashyu (7) vyléčila protonová léčba v Praze: Chci být kuchařem, prozradil veselý chlapec

Autor: jh - 
2. dubna 2018
05:00

Ve Velké Británii ho odmítli, ve Španělsku jeho rodiče dokonce zavřeli do vězení. Až po celosvětové kampani pro umožnění požadované léčby malého Brita mohl s rodiči odcestovat do Prahy, kde se díky celosvětově uznávané protonové léčbě vyléčil ze vzácné formy mozkového nádoru. Lékaři nyní usuzují, že se onemocnění pravděpodobně nevrátí. „Až vyrostu, chtěl bych se stát kuchařem,“ říká Ashya v prvním rozhovoru od jeho plného uzdravení, jak uvádí britský Daily Mail. 

Ačkoliv léčba narušila chlapcova centra řeči a chůze, zdá se, že z nejhoršího je venku. To potvrdila i zpráva předního odborníka na dětskou rakovinu: „S potěšením oznamuji, že se nepodařilo najít jakékoliv stopy po návratu nádoru a nic nenasvědčuje potřebě naléhavých lékařských zákroků.“ Rodina Kingova je pochopitelně štěstím bez sebe.

Před nedávnem vystoupili v ranním televizním pořadu Good Morning Britain, kde poprvé od vyléčení veřejně promluvil i malý Ashya: „Mám rád běhání a fotbal. Fandím Španělsku. Až vyrostu, chci se stát kuchařem.“

Brett King a jeho žena Naghmeh si prošli v roce 2014 šokem, který si žádný rodič nepřeje zažít. Jejich synovi Ashyovi byla diagnostikována vzácná forma rakoviny mozku. Lékaři v nemocnici v Southampton, UK chlapce léčili chemo a rádiovou terapií, avšak ne příliš úspěšně. Protonovou terapii nemocnice zamítla.

Ashya mohl zemřít, v nejlepším případě by skončil s važným postižením. Jeho rodiče se proto odhodlali k odvážnému činu. Bez lékařského povolení syna „unesli“ a to nejprve do Španělska. Zde, ve městě Málaga, byli uvězněni a hrozilo, že se budou muset vrátit do Británie, kde by je čekal trest.

V té nejtěžší chvíli však přišel zázrak: svět se o jejich případu dozvěděl a rozhodl se jim pomoct. Po dlouhé bitvě se soudům s velkou pomocí podpory veřejnosti podařilo Ashyu převézt do Prahy, kde mohl být léčen v Protonovém centru.

Nádor na mozku je vážné onemocnění, a je proto možné, že příběh štístka Ashyi ještě není u konce. Nestačí tedy, než držet chlapcovi palce a doufat, že se mu plány do budoucna splní.

Video: Ashya King - Protonové centrum

Video Ashya King - Protonové centrum - Tomáš Polák, Lukáš Červený, Blesk TV

adil1950 ( 2. dubna 2018 06:42 )

Hezké, kéž by se i naším dětem dostalo takové pomoci bez sběru víček.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud