102letý přeživší holocaustu si myslel, že mu vyhladili rodinu. Teď se poprvé setkal se synovcem

Autor: shp - 
21. listopadu 2017
20:30

Viděli se poprvé v životě, přesto si padli ihned do náruče a nedokázali zadržet slzy. Polský Žid Eliahu Pietruszka (102) přežil holocaust a pláchl ze své domoviny na začátku druhé světové války v roce 1939 do Ruska. Nyní přišlo obrovské a dojemné překvapení. Ozval se mu totiž synovec, o němž nikdy nevěděl, že vůbec existuje.

Setkání v izraelském městě Kfar Saba bylo možné díky online databázi Yad Vashem, v níž jsou uloženy údaje o přeživších holocaustu. Pomohla již stovkám odloučených Židů setkat se svými příbuznými. A nyní vykouzlila úsměv na rtech i Eliahovi.

Když propukla druhá světová válka, Eliahu pláchl do Ruska, aby se skryl před hněvem nacistů. Za sebou zanechal v domovině rodiče a bratry-dvojčata Volfa a Zeliga. Myslel si, že všichni zemřeli, ale nebyla to pravda. Volf hněvu nacistů unikl, zamiloval se a měl dítě.

A právě jeho syn Alexandre (66) se vydal do Izraele, aby se setkal se svým dosud nikdy nepoznaným strýčkem. „Jsi kopie svého otce. Nespal jsem dvě noci, jak jsem na tebe čekal,“ prohlásil stařík, který musí používat naslouchátko a pohybovat se pomocí chodítka. Setkání se synovcem ho dojalo.

Činí mě tak šťastným, že vidím alespoň jeden pozůstatek po svém bratrovi a je to jeho syn. Po všech těch letech mám tu výsadu ho poznat,“ dodal Eliahu. „Je to zázrak, nikdy jsem nemyslel, že se to stane,“ prohlásil Alexandre. Se strýčkem si ukázal fotky a zavzpomínal na svého zesnulého otce.

VIDEO - poslechněte si příběh z Osvětimi

Video Helga vypráví o Osvětimi: Přežila "třídění smrti" u Mengeleho! - František Prachař, Petr Novotný

dylina ( 21. listopadu 2017 20:49 )

"Polský Žid Eliahu Pietruszka (102) přežil holocaust a pláchl ze své domoviny na začátku druhé světové války v roce 1939 do Ruska."-TAK TOHLE MI HLAVA FAKT NEBERE...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud