Postižené dítě: Poznáš mámu? Máš o 4 tisíce míň!

Michaela Křížková se synem Davidem, který stále nechodí, nesedí, sám se nenají, neumyje, neoblékne.
Autor: Helena Lacinová - 
27. ledna 2010
07:00

Válku úředníkům vyhlásila Michaela Křížová (35) z Chomutova. Ti totiž na papíře zázračně zlepšili zdravotní stav jejího syna Davida (5), který je postižen dětskou mozkovou obrnou.

„Stačilo jim, že mě syn pozná. Rázem jsem tím přišla na sociálních příspěvcích o 4 tisíce korun měsíčně,“ řekla Blesku naštvaná žena.

Proti tomuto podle ní nesmyslnému rozhodnutí se odvolala. Z chomutovské radnice jí ale znovu přišel stejný výnos. Posudkový lékař totiž trvá na svém. Chlapec je podle něj na matce stále jen středně těžce závislý oproti původní těžké závislosti. V praxi to znamená, že přiznaný měsíční příspěvek na péči pro matku je 5 tisíc měsíčně, místo původních 9 tisíc. Ty dostávala ještě loni na jaře, předtím než posudkový lékař papírově zlepšil Davidův zdravotní stav.
„Okrádají nás. Kluk je na tom pořád stejně. Za tu dobu jsme přišli o 40 tisíc,“ říká Michaela Křížová. Úředníci přitom nepopírají, že David ve třinácti z patnácti bodů, podle nichž se zdravotní stav hodnotí, potřebuje pomoc druhé osoby a fyzicky nezvládne nic. Umí se jen orientovat v přirozeném prostředí, pozná mámu.

Měsíční hospodaření Michaely Křížové
Příjmy
Pouze sociální příspěvky od státu 15 000 Kč
Výdaje
Jídlo, oblečení 2 000 Kč
Nájemné 6 000 Kč
Záloha na elektřinu 1 000 Kč
Inkaso 400 Kč
Pojistky dětí a matky 1 500 Kč
Obědy pro dceru 400 Kč
Starší syn jízdné 260 Kč
Školní pomůcky 500 Kč
Půjčka na pračku 2 000 Kč
Celkem 14 060 Kč

V porovnání s tabulkami, které Blesku poskytla Magdalena Hanáčková z Krajského úřadu Ústeckého kraje, vyplývá, že posouzení není úplně v pořádku. „Samozřejmě, že není v pořádku. Zdravotní stav syna je stále stejný, ubrali prostě dva body. Je hanebné, že se snaží ušetřit na postižených lidech a těch, co se o ně starají,“ myslí si Michaela Křížová. Je jí z toho špatně. Musela přestat dávat Davida cvičit do stacionáře, protože stál 2 tisíce, a to si nemohla dovolit. Jezdí s ním proto cvičit ambulantně. Samozřejmě, že by byla raději, aby nejmladší syn byl zdravý a mohla jít do práce. Vychovává totiž ještě školačku a studenta.

Nevzdá se. Proti rozhodnutí podala odvolání ke krajskému úřadu. Stanovisko posudkového lékaře, které Blesk žádal, nepřišlo.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anasyi ( 29. ledna 2010 14:06 )

likusaku,ty kdyz nemas mozek,tak nelez na diskuzi hmmmmmmmmmmm?

anasyi ( 29. ledna 2010 14:05 )

likusacek,je takovy ktery na diskuzich provokuje.Me dokonce neni schopen odpovedet,v kterem roce pobirali tech 500,-kc.

jeyrsy ( 29. ledna 2010 09:18 )

děkuji za zprávičku máte pravdu takový lidi jako lisakusak mě neodradí at si mluví co chce já sem se synem 24hodin denně a vim co to je nikdo kdo to nezažil tak neví možná kdyby to byl jen synovec a né syn tak bych to asi tak nebrala přeju vám hezký den a moc děkuji

jeyrsy ( 29. ledna 2010 09:14 )

koukám,že vy ste nejchytřejší a asi doktor né mýho syna ste viděl na fotce a hned soudíte,neudělá si vubec nic nesedí,nechodí,ani se nepostaví musim ho krmit,přebalovat,oblíkat,atd.a to že mluví zaplat pán bůh zato.

mrskacka ( 29. ledna 2010 05:05 )

Paní, držím Vám pěstě a at si lisakusak pindá co chce,prd tomu rozumí. Máte můj veliký obdiv. Mám kamarádku, která má těžce postiženého 17letého syna( při porodu, vina lékaře) a Té házeli úředníci a lékaři klacky pod nohy také. Ale my jsme to vybojovaly a jsem ráda, že už ji potíže nedělají. Zkusila hodně a od lidí posměšků téže. Prý je zlatokopka a obírá lidi a fakana at dá do ústavu. Vydržela. TAk Vám držím pěstě také.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud