Chyba lékařů: Lydia přežila, ale bez nohou!

Dvouletá Lydia Cross nebyla jednoho pátečního večera před pěti lety ve své kůži. Její otec Tony, policista, odvezl dívenku k lékaři, a ten konstatoval, že se jedná o běžný virus. Ten to ale rozhodně nebyl!
Lékaři Tonyho ujistili, že není důvod k obavám. V neděli se zdravotní stav holčičky pronikavě zhoršil. Rodiče ji odvezli k dalšímu lékaři, který diagnostikoval zánět středního ucha a předepsal antibiotika.
"Upozorňovala jsem ho, že Lydia nebude schopna léky pozřít, protože opakovaně zvrací," vzpomíná zoufalá matka Jodie Cross. Odpověděl: "Ano, ale vy se budete cítit lépe. Jako bych byla nějaká neurotička!" Přišlo pondělní ráno. Lydiina teplota stoupala, přidaly se halucinace, zdálo se jí, že jí po celém těle lezou pavouci. Jodie byla hodně vyděšená, protože Lydiina sedmiměsíční sestra Millie právě strávila dva týdny v nemocnici s podezřením na meningitidu, které se ovšem později nepotvrdilo. Jodii vyděsilo, že by něco podobného mohla mít i malá Lydia. V deset večer telefonovala do nemocnice v blízkém Malmesbury. "Žádala jsem, aby k nám domů ihned přijel lékař, že je to vážné. Odpověděli: Ale to není náš obvyklý postup."
Řekl, že je to virus
"Byla jsem v šoku," vzpomíná zdrcená, nyní devětatřicetiletá Jodie. "Lydii bylo už velice špatně, nemohli jsme s ní nikam jet, a tak jsem očekávala, že až doktor uslyší, že se jedná o tak malé dítě, ihned přijede." Když konečně dostala k telefonu lékaře, vysvětlila mu, co se dělo o víkendu: "Byl arogantní a přijet odmítl. Řekl, ať vezmu Lydii na pohotovost. Namítla jsem, že Lydiinu sestru hospitalizovali s podezřením na otravu krve a meningitidu, nezapomněla jsem mu sdělit ani to, že má Lydia halucinace a zvrací. Stále si byl jistý, že se jedná jen o virus." Ale když se pak Jodie pokoušela holčičku koupat, zjistila, že Lydia už nedokáže sedět. V půl třetí ráno, šílená hrůzou, zavolala pohotovost. Lydii odvezla sanita, lékaři diagnostikovali meningitidu a otravu krve, její život byl vážně ohrožen.
Boj o život
Když Jodie a Tony přijeli do nemocnice v Bristolu, kde byla jejich holčička hospitalizována, řekli jim, že dítě přestalo dýchat už v sanitce. Jodii zpočátku lékaři k holčičce vůbec nepustili. Zoufale bojovali o Lydiin život a rodičům řekli, že dívenka možná přijde nejen o nohy, ale i o ruce. "Moje první myšlenka patřila Lydiinu oblíbenému plyšovému zvířátku, kravičce pojmenované Woosie. Jak by mohla v takovém případě držet Woosii? Jak bude dělat cokoli, co má ráda?" vzpomíná na okamžiky největšího utrpení nešťastná matka. "Když jsem ji poprvé uviděla, rozplakala jsem se. Držela jsem ji za pohmožděnou ruku, protože ruce jí lékaři zachránili, a křičela jsem: Jak se tohle mohlo mojí holčičce stát?" Jodie tehdy pravidelně navštěvovala nemocniční kapli a modlila se. Dvanáctý den pobytu v nemocnici se dítě ocitlo mimo nebezpečí života. Po pěti týdnech přišlo o obě nohy pod kolenem, kde vzhledem k otravě krve odumřela měkká tkáň.
Maluje si nehty
Pět let po Lydiině onemocnění se její rodině, která teď žije v Brautonu, dostalo finanční kompenzace. Soud rozhodl, že kdyby býval lékař za dívenkou přijel hned po Jodiině prvním telefonátu a pak ji poslal do nemocnice, nohy mohly být zachráněny. Doktor John Harrison uznal, že za dívenkou měl skutečně zajet. Rodiče dívky získali šestimístnou sumu s tím, že ji použijí ve prospěch Lydie. "Než se ta hrůza stala, Lydia neustále žadonila, ať jí namaluji nehty na nohou," dojatě vzpomíná Jodie. "Řekla jsem jí, že je na to příliš malá. Chtěla jsem pro ni nohy, na které by mohla být pyšná, s nehty, které by si malovala. Rozhodli jsme se, že jí takové koupíme, stály deset tisíc liber. Jsou fantastické. Lydii je sedm a může běhat, plavat, tančit, jezdit na koni či na kole, dokonce chodí na gymnastiku. Ale kladu si otázku, jak bude snášet dospívání," uzavírá utrápená matka.
Zákeřná bakterie
Pacienti mladší pěti let patří v tomto směru k nejrizikovější skupině, protože ještě nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém. Příslušnou bakterii si v sobě neseme všichni, ale dostane- li se do krve - není známo jakým způsobem, ale stává se to slabším jedincům se sníženou imunitou - napadne mozek či míchu a způsobí zánět, často zapříčiní i otravu krve. Co je nejvíce znepokojující: dosti případů meningitidy není rozpoznáno včas, Lydiin případ není zdaleka jediný. Devětačtyřicet procent malých pacientů nemocných meningitidou pošlou britští lékaři domů s chybnou diagnózou. Nutno však zdůraznit, že rozeznat meningitidu v počátcích je velmi složité, jeví se totiž jako úplně obyčejný virus, zdravotní stav se ale může během jediné hodiny dramaticky zhoršit.
To že se nemoc nedala rozpoznat dřív ty doktory neomlouvá,a když volala na pohotovost její mamka...musely přece slyšet že je zoufalá??!!!!.... že jí tak odbyly FUJKY že se nestyděj!!!A to že dostaly finanční pomoc....Hmmm nohy jí to už nevrátí,jestli to chtěly ututlat penězma (Nevím).Ale je to dost smutný,chudák holka má zkaženej život.A i to že ten doktor byl arogantní a nechtěl přijed o něčem svědčí....
Je to smutný mno....