Mého otce oženili v kómatu! Proč?
Sňatek ze soucitu, nebo vypočítavost? To je otázka, na kterou hledá odpověď Stanislav Ganzwohl (37) ze Znojma.
V době, kdy on sám byl v zahraničí, se znenadání na nemocničním lůžku oženil jeho dlouhodobě nemocný otec (†60). Pár hodin po obřadu, při kterém byl ve velmi špatném zdravotním stavu, možná i v kómatu, v srpnu zemřel.
"Byl to šok. V jednom dni jsem se na druhé straně zeměkoule dověděl, že mi zemřel táta a taky že se oženil. Věděl jsem, že otec je vážně nemocný, ale taky vždycky tvrdil, že už se nikdy podruhé ženit nechce," řekl včera Blesku syn zesnulého Stanislav Ganzwohl, který byl tehdy na studijní stáži v Austrálii. Jak sám říká, jde mu nikoli o majetek či dědické řízení, ale o princip.
Postupně zjišťoval, že podivná svatba byla velmi narychlo, zdravotní sestra mu prý sama potvrdila, že pacient byl ve velmi špatném stavu a možná vůbec nechápal, co se s ním děje. "Chci zjistit, zda je možné na smrtelném loži oddat člověka, který je prakticky mimo sebe," svěřil se svými pocity pozůstalý syn. Jana Krčmářová-Ganzwohlová žila se svým druhem jedenáct let. Pozůstalým tvrdila, že sňatek byl zcela legální, protože pacient se sňatkem v nemocnici souhlasil a úřední doklad stvrdil i svým podpisem.
O tom, že by její zesnulý manžel nevěděl, co činí, nechce ani slyšet. Ovšem psychický nátlak snoubenky přiznal Ganzwohlovi mladšímu i ošetřující lékař zemřelého David Petr. Napsal mu, že "podlehl úpěnlivému naléhání ženy, která opakovaně prosila, aby se obřad uskutečnil dřív, než pan Ganzwohl zemře". Novomanžele na nemocničním lůžku oddal znojemský místostarosta Pavel Balík. Ten však žádný zvláštní problém nevidí. Obřad, který se odehrál už v srpnu, nemusí být za daných okolností platný. "Já ani moje sestra Jitka se nechceme smířit s vědomím, že ve Znojmě je paní, která nosí naše příjmení. My si přitom myslíme, že by si to otec ani nepřál. Pokud to bude nutné, chci se obrátit i na soud. Obávám se však, že právní předpisy jsou v tomto případě víc než děravé," dodal syn Stanislav.